Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PBI-1/415/61/2004
z 23 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PBI-1/415/61/2004
Data
2004.07.23



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
składki na ubezpieczenia społeczne
składki na ubezpieczenia zdrowotne
wynagrodzenie za pracę
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
1) Czy wynagrodzenia za pracę wypłacane pełnoletnim synom stanowią koszt uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej?
2) Czy od wynagrodzeń wypłacanych synom, którzy są pracownikami przysługują koszty uzyskania przychodów oraz kwota wolna od podatku oraz czy zaliczkę na podatek dochodowy należy pomniejszyć o składkę na ubezpieczenie zdrowotne?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na zasadzie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia, co następuje:

Przepis art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi, że kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Art. 23 ust. 1 pkt 10 w/w ustawy mówi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.

W przedmiotowej sprawie istotnym jest fakt, iż synowie zatrudnieni w Pana firmie są pełnoletni, tak więc ich wynagrodzenie będzie stanowić koszt uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.

W przypadku zawarcia umów o pracę z pełnoletnimi członkami rodziny, jakimi są synowie podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, którzy dla celów ubezpieczenia społecznego są traktowani jako osoby współpracujące, składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oblicza, odprowadza i finansuje w całości z własnych środków osoba prowadząca działalność gospodarczą.

Dla celów obliczenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych synowie zatrudnieni przez Pana są traktowani jako pracownicy, a zatem mają zastosowanie przepisy art. 31 i 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z tym, że od kwoty wynagrodzenia brutto po odliczeniu kosztów uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 pkt 1 lub 3 cytowanej wyżej ustawy nie potrąca się składek na ubezpieczenie społeczne. Od dochodu pracownika będącego różnicą pomiędzy wynagrodzeniem brutto a kosztami uzyskania przychodów pracodawca oblicza zaliczkę na podatek dochodowy odpowiednio 19%, 30% i 40% w zależności od tego, w jakim przedziale podatkowym będą się znajdowały jego dochody, zaliczkę zmniejsza się o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej, jeżeli pracownik przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym złoży zakładowi pracy oświadczenie według ustalonego wzoru, w którym stwierdzi, że:

1) nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika,

2) nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,

3) nie osiąga dochodów, od których jest obowiązany opłacać zaliczki na podstawie art. 44 ust. 3,

4) nie otrzymuje świadczeń pieniężnych od organu zatrudnienia lub od biura terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,

5) określa ten zakład pracy jako właściwy do stosowania odliczenia, o którym wyżej mowa, w przypadku gdy równocześnie osiąga od innych zakładów pracy dochody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy lub wykonywania pracy nakładczej.

Zaliczka na podatek dochodowy obliczona w powyższy sposób nie jest pomniejszana o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, gdyż powyższe składki pracowników (traktowanych dla celów ubezpieczeniowych jako osoby współpracujące) finansuje podatnik prowadzący działalność gospodarczą w całości z własnych środków.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj