Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DC/436/12/05/MK
z 25 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DC/436/12/05/MK
Data
2005.03.25



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych


Słowa kluczowe
sprzedaż
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
"Czy Spółce jako nabywcy zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w skład której wchodzą towary i usługi w rozumieniu ustawy o VAT, i która będzie wykorzystywana przez Spółkę do prowadzenia działalności opodatkowanej VAT, przysługuje prawo do złożenia korekty deklaracji PCC-1 do deklaracji pierwotnej z dnia 19.10.2004r. i zwrotu zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych ?"


POSTANOWIENIE


Na podsatwie art. 14a par. 4 w związku z par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego tj. "czy Spółce jako nabywcy zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w skład której wchodzą towary i usługi w rozumieniu ustawy o VAT, i która będzie wykorzystywana przez Spółkę do prowadzenia działalności opodatkowanej VAT, przysługuje prawo do złożenia korekty deklaracji PCC-1 do deklaracji pierwotnej i zwrotu zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych?", Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia


uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, iż dnia 8.10.2004 roku Wnioskodawca nabył zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Zgodnie z umową, jej przedmiotem jest sprzedaż, przekazanie, przeniesienie, cesja i dostarczenie "Działalności", przy czym sprzedawana "Działalność" obejmowała wyłącznie tę część działalności prowadzonej przez Sprzedawcę, która polegała na usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych. Po sprzedaży tej części działalności Sprzedawca kontynuować będzie w zakresie doradztwa, działając pod dotychczasową firmą. Sprzedawca nie prowadzi oddzielnych rejestrów księgowych ani nie sporządzał oddzielnego bilansu i sprawozdania finansowego w odniesieniu od sprzedanej zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Według Spółki w przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie w sprawie ma art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535/, który mówi nam, że przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.
Zdaniem Podatnika, zbycie części przedsiębiorstwa niebędącej oddziałem samodzielnie sporządzającym bilans, nie podlega wyłączeniu z zakresu VAT a więc opisana sprzedaż podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit."a" ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych /Dz. U. Nr 86, poz. 959 z póź.zm/ podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Równocześnie na podstawie art. 2 pkt 4 w/w ustawy o pcc, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawa użytkowania wieczystego.

Zdaniem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego, jeżeli przedmiotowa sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega podatkowi od towarów i usług, to zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o pcc nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie informuje iż zgodnie z art. 81a § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku -Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60/, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, których zobowiązanie podatkowe powstaje w sposób przewidziany w art. 21 §1 pkt 1, mogą skorygować uprzednio złożone zeznanie (deklarację), jeżeli w deklaracjach innych niż wymienione w art. 73 §2 pkt 2 i 3 wykazali zobowiązanie podatkowe nienależnie lub w wysokości większej od należnej i wpłacili zadeklarowany podatek.
Na podstawie art. 75 §3 ustawy Ordynacja podatkowa podatnik równocześnie z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty jest obowiązany złożyć skorygowane zeznanie (deklarację). Jeżeli prawidłowość skorygowanego zeznania (deklaracji) nie budzi wątpliwości, organ podatkowy zwraca nadpłatę bez wydania decyzji stwierdzającej nadpłatę (art. 75 § 4).

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.


POUCZENIE


Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej włąściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b par. 1 i 2 O.p.).
Na nieniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a par. 4 O.p.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj