Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grójcu
1407/N-005/US/3/05/DD
z 16 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1407/N-005/US/3/05/DD
Data
2005.03.16



Autor
Urząd Skarbowy w Grójcu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
dopłata zwrotna
podatek od czynności cywilnoprawnych
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością


Pytanie podatnika
W miesiącu grudniu Zgromadzeniw Wspólników Spółki z o.o. podjęło uchwałę o wniesieniu dopłaty do spółki w celu zasilenia środków obrotowych spółki. Następnie spółka podpisała umowę o dopłatę zwrotną z jedynym udziałowcem firmy. Udzielając dopłaty zobowiązał się do wpłacenia kwoty do kasy firmy. Czy powyższa operacja podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?


W grudniu 2004r. Zgromadzenie Wspólników Spółki podjęło uchwałę o wniesieniu dopłat do spółki w celu zasilenia środków obrotowych Spółki. Podstawą do wniesienia dopłat jest umowa Spółki. Stosownie do art.177 § 1 k.s.h. może ona zobowiązać wspólników do wnoszenia dopłat w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziałów.

W dniu 23 grudnia 2004r. Spółka podpisała umowę o dopłatę zwrotną z jedynym udziałowcem firmy w wysokości 200.000zł. Udzielający dopłaty zobowiązał do wpłacenia w/w kwoty w terminie do 30 grudnia 2004r.

Zdaniem podatnika od wartości dopłat wniesionych do spółki należy odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych ponieważ wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego oraz dopłaty uważane są za zmianę umowy spółki (art.1 ust.3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych), a zmiany umów spółki, zgodnie z art.1 ust.1 pkt 2, podlegają podatkowi w/w ustawy.

Przy tak określonym stanie faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu stwierdza, co następuje:Dopłaty są instytucją Kodeksu spółek handlowych i występują tylko w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Ze względu na ich charakter i cel – dopłat wspólników dla spółek z o.o. nie utożsamia się z dodatkowymi „dopłatami” uiszczanymi przez akcjonariuszy w spółkach akcyjnych.

Zgodnie z art.177 – 179 ustawy z dnia 15 września 2000r. – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz.1037 z późn. zm.) – k.s.h., wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mogą zostać zobowiązani do dokonania dopłat. Dopłaty wspólników mają na celu ustanowienie rezerwy na wypadek konieczności pokrycia strat spółki, która z braku takiego pokrycia mogłaby zaprzestać działalności. Ponadto dopłaty mogą służyć zwiększeniu środków obrotowych przy podejmowaniu przez spółkę przedsięwzięć wymagających nakładów finansowych, których spółka nie może pokryć z posiadanych kapitałów.

Możliwość uchwalenia dopłat istnieje tylko wówczas, gdy wyraźnie przewiduje ją umowa spółki. Dopłaty muszą mieścić się w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału oraz powinny być nakładane i uiszczane przez wspólników równomiernie w stosunku do udziałów (art.177 § 1 i 2 k.s.h.).

Wysokość i termin dopłat oznaczone są w miarę potrzeby uchwałą wspólników (art.178 § 1 k.s.h.). Jeżeli wspólnik nie uiści dopłaty w określonym terminie, obowiązany jest do zapłaty odsetek ustawowych, przy czym spółka może również żądać naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki (art.178 § 2 k.s.h.).

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne wymienione w art.1 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 z późn. zm.) – u.p.c.c. Czynności te zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę, a jeżeli tak, to czynności cywilnoprawne, które nie zostały wymienione w katalogu ustawowym, nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. Wymierzenie podatku od czynności cywilnoprawnej, która podatkowi temu nie podlega, stanowi rażące naruszenie prawa.

Ustawodawca w postanowieniach art.1 ust.1 pkt 1 u.p.c.c. użył zwrotu, który przesądza o tym, iż mamy do czynienia z zamkniętym katalogiem czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu omawianym podatkiem. Użyty w treści tego przepisu wyraz „następujące” wyraźnie wskazuje, że podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają przede wszystkim te czynności, które zostały w nim wymienione.

Poza tymi czynnościami – enumeratywnie wymienionymi w art.1 ust.1 pkt 1 u.p.c.c. – przedmiotem podatku mogą być także zmiany sklasyfikowanych w ustawie umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy obliczenia podatku. Z art.1 ust.3 pkt 2 u.p.c.c. wynika, że do takich właśnie zmian ustawodawca zaliczył m.in. dopłaty udzielone spółce przez wspólnika.

Zgodnie z art.6 ust.1 pkt 8 lit. c) ustawy podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych stanowi kwota dopłat.Stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 9 stawka podatku od czynności cywilnoprawnych wynosi w omawianym przypadku 0,5%.

Reasumując, z obecnie obowiązujących uregulowań prawnopodatkowych wynika, że: 1/wniesienie dopłat podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, czynność tę traktuje się bowiem jako zmianę umowy spółki ( art.1 ust.3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych),2/ obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wniesienia dopłaty (art.3 ust.1 pkt 1),3/ podstawę opodatkowania stanowi kwota dopłat (art.6 ust.1 pkt 8 lit. c ),4/stawka podatku wynosi w omawianym przypadku 0,5% (art. 7 ust.1 pkt 9 ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj