Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PDF-4/415-76/03
z 29 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDF-4/415-76/03
Data
2003.12.29



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
budowa budynków
rolety, żaluzje
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy zakup rolet - żaluzji antywłamaniowych podlega odliczeniu w ramach ulgi mieszkaniowej ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Nowa Huta działając na podstawie art. 14 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) w związku z wniesionym pismem z dnia 10.10.2003 r. (uzupełnionym o własne stanowisko w sprawie w dniu 09.12.2003 r.) w sprawie odliczeń związanych z zakupem materiałów związanych z budową budynku mieszkalnego wyjaśnia, iż problem ten reguluje ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (jednolity tekst Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a) – f), który stanowi, iż podatek dochodowy obliczony od dochodu podatnika za rok podatkowy zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na:- budowę budynku mieszkalnego (...)

Jednocześnie informujemy, iż art. 27a ust. 6 pkt 1) stanowi, że „wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie imiennych dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z tym, że:
... w przypadku wydatków poniesionych na budowę budynku mieszkalnego ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku ...
Jednocześnie informujemy, iż na podstawie powyższych przepisów Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. przysługuje Panu prawo do odliczenia od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji – do 31 grudnia 2004 r.

Odnosząc się do Pana pytania dotyczącego zamiaru zakupu rolet przeciwwłamaniowych, aluminiowych i możliwości odliczenia informujemy, iż załączniki do Rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego mówią o katalogu robót, których sfinansowanie upoważnia do skorzystania z ulgi.

Przepisy wykonawcze do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają takiego katalogu w przypadku ulgi związanej z budową budynku mieszkalnego. Jednak wydatki związane z powyższymi wydatkami podlegają odliczeniu od podatku w ramach tej ulgi.

Wobec powyższego odpowiadając na zadane pytanie – w zeznaniu za 2004 r. (jeżeli dokona Pan zakupu w 2004 r.) będzie Pan mógł odliczyć od podatku w ramach budowy budynku mieszkalnego zakup i montaż rolet przeciwwłamaniowych, zewnętrznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj