Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chrzanowie
PDI/2-406/2/2005/INT
z 7 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/2-406/2/2005/INT
Data
2005.03.07



Autor
Urząd Skarbowy w Chrzanowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
świadczenia
świadczenia zdrowotne


Pytanie podatnika
Czy od świadczeń wypłacanych nauczycielom z Funduszu Zdrowotnego Nauczycieli płatnik winien potrącić zaliczkę na podatek dochodowy?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.01.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie s t w i e r d z a, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 21 stycznia 2005 r. wpłynęło do tut. organu podatkowego pismo z pytaniem dotyczącym opodatkowania świadczeń wypłacanych nauczycielom z Funduszu Zdrowotnego Nauczycieli. Przedmiotowy wniosek nie spełniał wymogu określonego w art. 14a § 3 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa. W związku z powyższym zgodnie z art. 169 § 1 w/w ustawy tut. organ pismem z dnia 26 stycznia 2005 r., Nr PDI/2 - 410/5/2005 zwrócił się z prośbą o uzupełnienie wniosku poprzez przedstawienie w sposób wyczerpujący stanu faktycznego i własnego stanowiska w sprawie.

W dniu 4 lutego 2005 r. powyższy wniosek został uzupełniony. Z opisanego stanu faktycznego wynika, że nauczycielom wypłacane są zapomogi z Funduszu Zdrowotnego Nauczycieli m. in. na zakup leków, dopłaty do pobytu w sanatorium, w przypadku chorób długoletnich popartych zaświadczeniem lekarskim.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie dokonując analizy zebranych w sprawie dokumentów zauważył, co następuje:
Powołany w piśmie art. 72 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 1982 r. Nr 3, poz. 19 ze zm.) stanowi, że niezależnie od przysługującego nauczycielowi i członkom jego rodziny prawa do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego, organy prowadzące szkoły przeznaczą corocznie w budżetach odpowiednie środki finansowe z przeznaczeniem na pomoc zdrowotną dla nauczycieli korzystających z opieki zdrowotnej.
Z kolei ust. 4 tego artykułu stanowi, że uprawnienia, o których mowa w ust. 1, zachowują nauczyciele po przejściu na emeryturę lub rentę bez względu na datę przejścia na emeryturę lub rentę.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W grupie zwolnień, o których mowa wyżej znajdują się zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci - do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280,- z zastrzeżeniem pkt 40 i 79 - co wynika z art. 21 ust. 1 pkt 26 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W/w przepis nie określa z jakiego źródła wypłacana ma być zapomoga, aby mogła korzystać ze zwolnienia z opodatkowania do wysokości 2.280,- zł.

Zatem zapomogi, w tym na pomoc zdrowotną dla nauczycieli wypłacane na podstawie Karty Nauczyciela, nie podlegają opodatkowaniu, do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280,- zł. Nadwyżka ponad tę kwotę stanowi przychód w miesiącu przekroczenia, od której płatnik stosownie do art. 31 powołanej ustawy o podatku dochodowym obowiązany jest pobrać zaliczkę na podatek dochodowy i przekazać na konto organu podatkowego.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
- nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego, podatnika, osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Postanowienie na mocy art. 143 ustawy Ordynacja podatkowa wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego.

P o u c z e n i e:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chrzanowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj