Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1885/04/CIP/01
z 28 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1885/04/CIP/01
Data
2004.10.28



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
ewidencja sprzedaży
instalacja kasy rejestrującej
kasa rejestrująca


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje, po przekroczeniu jakiej kwoty 20.000zł., czy 40.000zł. sprzedaży zobowiązany jest do instalacji kasy rejestrującej. W ocenie zapytującego, zgodnie z § 3 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.12.2002r. w sprawie kas rejestrujących, ma obowiązek wprowadzenia kasy po przekroczeniu kwoty 40.000zł. od pierwszego dnia miesiąca następującego po 2 miesiącach.


Stan faktyczny w sprawie:

Podatnik od dnia 15 października 2004r. zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. W okresie od listopada 1997r. do marca 2003r. prowadził firmę transportową. Podatnik nie miał obowiązku instalacji kasy fiskalnej, gdyż nie prowadził sprzedaży na rzecz osób fizycznych.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Stosownie do treści art. 111 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W art. 165 w/w ustawy wskazano, iż do czasu wejścia w życie przepisów wykonawczych, wydanych na podstawie art. 111 ust. 7 i 9, zachowują moc przepisy dotychczasowe, wydane na podstawie art. 29 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz.50 z późn. zm.), w których Minister Finansów został upoważniony do zwolnienia na czas określony niektórych grup podatników oraz niektórych czynności z obowiązku, o którym mowa w art. 111 ust. 1, ze względu na rodzaj prowadzonej działalności lub wysokość obrotów.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego podatnik w latach poprzednich prowadził działalność gospodarczą, był podatnikiem podatku VAT, jednakże nie miał obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kasy rejestrującej.

Zgodnie z brzmieniem § 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 234, poz. 1971 z późn. zm.), do dnia 31 grudnia 2004r. zwolniono z obowiązku ewidencjonowania podatników, u których kwota obrotu z działalności, o której mowa w art. 29 ust. 1 ustawy, nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40.000zł. i którzy nie byli wcześniej objęci obowiązkiem ewidencjonowania, z zastrzeżeniem ust. 7. W przepisie ust. 7 w/w artykułu stwierdza się, że zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, traci moc po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło w ciągu roku podatkowego przekroczenie kwoty obrotów w wysokości 40.000zł. – z działalności, o której mowa w art. 29 ust. 1 ustawy.

Zatem jeżeli Podatnik nie był w poprzednich latach zobowiązany do stosowania kas rejestrujących, został zwolniony z tego obowiązku w 2004r. jeśli jego obroty na rzecz osób fizycznych nie przekroczyły w 2003r. kwoty 40.000zł.

Podatnik nie miał obowiązku ewidencjonowania obrotów przy użyciu kasy rejestrującej, więc utraci zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej (po upływie dwóch miesięcy licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło przekroczenie kwoty obrotów), jeżeli w ciągu roku podatkowego (2004r.) przekroczy kwotę obrotów 40.000zł.

Do wyliczenia kwoty obrotów uprawniającej do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy pomocy kas rejestrujących należy przyjąć całą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych, z działalności usługowej i handlowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj