Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
2403PDF-415-4-05
z 18 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
2403PDF-415-4-05
Data
2005.03.18



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
najem
opodatkowanie
pozarolnicza działalność gospodarcza
przychód
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy przychody uzyskane z działalności gospodarczej w zakresie skupu i sprzedaży surowców wtórnych oraz przychody z najmu części nieruchomości, stanowiącej składnik majątku pozostający w związku z prowadzoną działalnością podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?


Postanowienie

Działając na podstawie art 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13 stycznia 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w zakresie skupu i sprzedaży surowców wtórnych oraz najmu części nieruchomości, stanowiącej współwłasność wspólników spółki cywilnej zryczałtowanym podatkiem dochodowym jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 13 stycznia 2005 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę:

Z pisma z dnia 13 stycznia 2005 r. wynika, iż od wielu lat podatnik prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej w zakresie skupu i sprzedaży surowców wtórnych. Miejscem wykonywania działalności jest nieruchomość stanowiąca współwłasność wspólników spółki cywilnej. Ze względu na znaczne ograniczenie rozmiaru wykonywanej działalności w 2004 r. część nieruchomości została wynajęta innym podmiotom gospodarczym. W związku z nieprzekroczeniem w 2004 r. limitu obrotów uprawniających do korzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, podatnik chciałby w 2005 r. skorzystać z tej formy opodatkowania. Jego wątpliwości dotyczą przepisu art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.).

Stanowisko podatnika:

Podatnik uważa, że jeżeli z opodatkowania w formie ryczałtu może korzystać wynajem ruchomości związanych z prowadzoną działalnością, a także wynajem nieruchomości przez osoby fizyczne, to jego przychody również mogą korzystać z tej formy opodatkowania.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa:

Udzielenie odpowiedzi na postawione pytanie wymaga omówienia zagadnienia związanego z kwalifikacją przychodów z najmu do określonego źródła przychodów oraz możliwych form opodatkowania tych przychodów.

Niewątpliwie istotną okolicznością jest w tym przypadku również fakt prowadzenia przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej. Na gruncie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) najem może być traktowany jako:

- samodzielne źródło przychodów (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy),

- przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy).

Przychód z ostatniego ze wskazanych źródeł powstaje w dwóch sytuacjach. Mianowicie, gdy stanowi rodzaj działalności gospodarczej objętej wpisem do ewidencji działalności gospodarczej (usługi najmu jako przedmiot działalności) albo gdy przedmiotem najmu są składniki majątku związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Najem może zatem stanowić istotę pozarolniczej działalności gospodarczej podatnika, jak również może być jedynie jej uboczną częścią.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 i ust. 1a cyt. wyżej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mogą opłacać osoby fizyczne osiągające przychody:

- z pozarolniczej działalności gospodarczej,

- z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Pamiętać jednak należy, iż podatnicy dokonujący wyboru zryczałtowanej formy opodatkowania przychodów muszą spełniać ustawowe warunki do korzystania z niej.

Przedsiębiorcy, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wynajmują nieruchomości zaliczane do środków trwałych firmy (np. niewykorzystywany magazyn, lokal użytkowy po zlikwidowanym punkcie sprzedaży), nie mogą korzystać z opodatkowania tej działalności ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Przepis art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stanowi, że opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy. W pozycji 10 tego załącznika wymieniono m.in. usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek (grupa 70.2 PKWiU), z wyłączeniem usług najmu świadczonych poza działalnością gospodarczą. Zatem jeżeli ktoś prowadzi działalność gospodarczą polegającą np. na wynajmie lokali (w tym celu wybudowanych), nie może jej opodatkować ryczałtem - musi płacić podatek na zasadach ogólnych według skali lub 19 proc. podatek liniowy.

Z okoliczności sprawy wynika, iż przedmiotem działalności podatnika jest świadczenie usług w zakresie skupu i sprzedaży surowców wtórnych. Kwestia wynajmu części nieruchomości, stanowiącej współwłasność wspólników spółki cywilnej, pojawiła się jako konsekwencja ograniczenia rozmiaru wykonywanej działalności. Skoro z założenia nieruchomość ta stanowi składnik majątku pozostający w związku z pozarolniczą działalnością gospodarczą, to okoliczność ta przesądza o kwalifikacji przychodów z najmu do przychodów z tej działalności.

Jeżeli najem nieruchomości nie jest podstawową, lecz jedynie uboczną (okazjonalną) działalnością przedsiębiorcy (tak jak w przypadku podatnika) uzyskiwanie przychodów z tego tytułu pozbawia go prawa do opodatkowania ryczałtem - i to nie tylko najmu, ale także działalności podstawowej.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż przychody z działalności gospodarczej w zakresie skupu i sprzedaży surowców wtórnych oraz najmu części nieruchomości nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Podatnik jest więc obowiązany do założenia właściwych ksiąg i opłacania podatku na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego wyrażone stanowisko jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej - 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.

Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Niniejsze postanowienie w myśl art. 143 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj