Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PP/443/80/04/DK
z 27 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/80/04/DK
Data
2004.07.27



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
faktura korygująca
potwierdzenie


Pytanie podatnika
Jakie istnieja formy potwierdzenia faktur korygujących ?.


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Śródmieście działając stosownie do treści art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo Podatnika z dnia 24.06.2004 r. wyjaśnia co następuje:

Przepis § 19 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970) wymaga, aby sprzedawca posiadał potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę; nie dotyczy to eksportu towarów, przypadków określanych w § 14 ust. 2 pkt 3, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie a w przypadku podatników, o których mowa art. 99 ust. 2 i 3 ustawy – w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali, z uwzględnieniem zasad o których mowa w art. 1 ustawy.

Nabywca otrzymujący fakturę korygującą jest zobowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym tę fakturę otrzymał, a w przypadku nabywcy o których mowa a art. 99 ust. 2 i 3 ustawy o VAT w rozliczeniu za kwartał w którym to potwierdzenie otrzymali z uwzględnieniem zasad o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy o VAT (§ 19 ust. 5 ww. rozporządzenia).
Faktura korygująca musi dotrzeć do nabywcy, a ten musi potwierdzić ten fakt i zawiadomić o tym sprzedawcę. Forma zawiadomienia, potwierdzenia, potwierdzającego czy faktu otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towarów i usług być dokonana w dowolnej formie. Przepis nie stanowi, iż musi to nastąpić w specjalnej formie, np. być to oryginalne potwierdzenie podpisem faktury korygującej.

Może to być zwrotne potwierdzenie odbioru własnej poczty w formie listu poleconego przesyłki zawierającej fakturę korygującą, pisemne odrębne potwierdzenie faktu otrzymania takiej faktury korygującej, przesłana zwrotna kopia podpisanej faktury korygującej, a także zbiorcze potwierdzenie otrzymanych faktur korygujących np. w formie zestawienia.
W świetle ww. Przepisów zdaniem tut. Organu jeśli specyfikacji przelewów o której mowa w piśmie Podatnika spełnia wymogi określone w art. 19 ust. 4 ww. rozporządzenia to może być uznana jako potwierdzenie odbiory faktur korygujących.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj