Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grudziądzu
USIII/415-6a/22/05
z 4 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/415-6a/22/05
Data
2005.03.04


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Grudziądzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
ewidencja przebiegu pojazdu
koszty uzyskania przychodów
samochód prywatny


Pytanie podatnika
1. Czy do kosztów uzyskania przychodów z w/w działalności gospodarczej można zaliczyć wydatki na zakup:
- środków piorących,
- używanie samochodu, naprawy, paliwa i opłat związanych z pojazdem,
-dojazdy komunikacją miejską do miejsca wykonywania usługi,


POSTANOWIENIE

NACZELNIK URZĘDU SKARBOWEGO W GRUDZIĄDZU działając na podstawie: art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 2 lutego 2005r. uzupełnionego pismem z dnia 14 lutego 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej oraz odliczeń wydatków za 2004 rok

p o s t a n a w i a

u z n a ć za zgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego stanowisko Pana wyrażone w pismach z dnia 2 i 14 lutego 2005r.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny sprawy:

Od 1 września 2004r. prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług ratownictwa medycznego na podstawie kontraktu zawartego ze Szpitalem Specjalistycznym w ….

Pytanie:

1. Czy do kosztów uzyskania przychodów z w/w działalności gospodarczej można zaliczyć wydatki na zakup:
- środków piorących,
- używanie samochodu, naprawy, paliwa i opłat związanych z pojazdem,
- dojazdy komunikacją miejską do miejsca wykonywania usługi,

Stanowisko podatnika:

Wymienione wyżej wydatki stanowią koszty uzyskania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej

Odpowiedź:

1. Art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn. tekst Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) stanowi, że kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Użyte w tym przepisie pojęcie „wszelkie koszty” jest pojęciem szerokim, obejmuje wszelkie wydatki ponoszone przy prowadzeniu działalności gospodarczej pod warunkiem jednak, że wydatki te zostały faktycznie poniesione oraz, że pomiędzy wydatkami a przychodem zachodzi związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesione wydatki maja wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu.

Takiej oceny musi dokonać sam podatnik decydując się na poniesienie określonych kosztów, bo to na nim w ostateczności spoczywa ciężar tego faktu, skoro wywodzi z niego określone skutki prawne w postaci zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

W świetle powołanych wyżej przepisów prawa podatkowego do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług ratownictwa medycznego z wyżej wymienionych wydatków może Pan zaliczyć:
- wydatki poniesione na przejazdy z miejsca zamieszkania do miejsca świadczenia usług i z powrotem.

Do miejsca świadczenia usług może Pan dojeżdżać komunikacją miejska lub samochodem osobowym.

Wydatki związane z dojazdami do miejsca świadczenia usług komunikacja miejska winny być udokumentowane imiennymi biletami, a w przypadku biletów jednorazowych, aby otrzymany bilet dokumentujący przejazd mógł stanowić dowód księgowy, w myśl przepisu § 14 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.), podatnik musi uzupełnić jego treść wpisując swoje nazwisko i imię, adres oraz rodzaj wydatku.

Wydatki związane z używaniem w działalności gospodarczej samochodu osobowego nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowią koszt uzyskania przychodu tylko do wysokości limitu ustalonego na podstawie danych zawartych w ewidencji przebiegu pojazdu, o której mowa w art. 23 ust. 5 i 7.

Zgodnie z pkt 14 objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 157, poz. 1475 z późn. zm.) wydatki z tytułu używania nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu, który nie posiada homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz którego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kg, w tym także stanowiące własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika, należy wpisać w kolumnie 14 po zakończeniu miesiąca na podstawie miesięcznego zestawienia poniesionych wydatków wynikających z faktur zawierających numer rejestracyjny tego pojazdu.

Suma wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w poszczególnych miesiącach, ustalona od początku roku podatkowego, nie może przekraczać kwoty wynikającej z przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za jeden kilometr przebiegu określonej w odrębnych przepisach przez właściwego ministra.,
- wydatki na zakup środków czystości mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, przy ich uznaniu należy jednak zachować zasadę zdrowego rozsądku.

Reasumując powyższe należało postanowić, jak w sentencji niniejszego postanowienia.

POUCZENIE:

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w pismach z dnia 2 i 14 lutego 2004r. i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie przysługuje stronie na podstawie art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa, prawo do złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Grudziądzu w terminie 7 dni od dnia jej doręczenia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj