Interpretacja Burmistrza Miasta Miastko
RP.3110-223/05
z 17 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RP.3110-223/05
Data
2005.03.17



Autor
Burmistrz Miasta Miastko


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
nieruchomości
podatek od nieruchomości
przedmiot opodatkowania


Pytanie podatnika
Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że istotą analizowanego problemu jest wyjaśnienie kto jest zobowiązany do zapłaty podatku od nieruchomości od budowli (instalacji doprowadzających do budynku i zbiorników na gaz płynny lub samych zbiorników na gaz płynny zapewniających możliwość użytkowania obiektu zgodnie z przeznaczeniem – ogrzewanie, ciepła woda, cele produkcyjne) oddawanych przez .............. Spółka z o.o. innym przedsiębiorcom w posiadanie zależne (najem). Budowle te stanowią własność spółki, natomiast posadowione są na gruncie przedsiębiorcy, z którym została zawarta umowa o najem zbiornika i dostawy gazu, i który wykorzystuje te zbiorniki do celów prowadzonej działalności gospodarczej.
Wnioskodawca stoi na stanowisku, że: podmiot zobowiązany będzie do zapłaty podatku od budowli związanych z działalnością gospodarczą jeżeli to on będzie posiadaczem tychże budowli i związane one będą z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Natomiast tracąc posiadanie tej budowli na rzecz innego przedsiębiorcy przestaje spełniać przesłanki wskazane w art.1a pkt.3 ustawy i tym samym przestaje być zobligowany do zapłaty podatku od nieruchomości.


W odpowiedzi na pytanie zawarte we wniosku z dnia ..........2005r., Burmistrz Miastka uprzejmie wyjaśnia:

Powyższe stanowisko nie znajduje uzasadnienia w obowiązujących przepisach prawa podatkowego. Powoływany przez wnioskodawcę art.1a ust.1 pkt.3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 9, poz.84 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, określa jedynie, które budowle należy uważać w świetle ustawy za związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W myśl tego przepisu budowlami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej są budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych. Nie ma tu znaczenia, jak słusznie twierdzi wnioskodawca w swoim stanowisku, czy jest to posiadanie zależne czy też posiadanie samoistne w rozumieniu kodeksu cywilnego. Sam fakt znajdowania się budowli w posiadaniu przedsiębiorcy skutkuje tym, że budowla związana jest z prowadzeniem działalności gospodarczej i podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Przesłanki zawarte w powyższym artykule odnoszą się do przedmiotów opodatkowania. Przepis ten nie określa jednak podmiotów zobowiązanych do zapłaty podatku. Kategorie podmiotów, na których ciąży obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości określa art.3 ustawy.

Zgodnie z art.3 ust.1 ustawy podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nie posiadające osobowości prawnej, będące:

  1. właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych;
  2. posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych;
  3. użytkownikami wieczystymi gruntów;
  4. posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie: a) wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa lub z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych nie stanowiących odrębnych nieruchomości, b) jest bez tytułu prawnego.

Zgodnie z art.2 ust.1 powołanej wyżej ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane: 1) grunty; 2) budynki lub ich części; 3) budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Za budowlę uważa się obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego nie będący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

Jak wynika z powyższych unormowań podmiotem, na którym ciąży obowiązek podatkowy z tytułu podatku od nieruchomości od budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej jest właściciel budowli albo posiadacz samoistny budowli. Posiadacz zależny budowli, w tym także najemca zobowiązany jest do zapłaty podatku od tejże budowli wyłącznie w przypadku, gdy budowla ta stanowi własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, a jej posiadanie wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa, a także gdy jest bez tytułu prawnego.

Nie ulega wątpliwości, że stanowiące własność ................ Sp. z o.o. budowle, oddawane zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, w posiadanie zależne (najem) innym przedsiębiorcom, są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i jako takie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Brzmienie art.1a ust.1 pkt.3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie daje jednak podstaw do twierdzenia, że oddanie przez ............. Sp. z o.o. będących przedmiotem opodatkowania budowli w najem innym przedsiębiorcom skutkuje tym, że podmiot przestaje być zobowiązany do zapłaty podatku. Czynnikiem decydującym o tym, kto jest zobowiązany do zapłaty podatku od nieruchomości jest przysługujące stronie prawo własności. Poprzez oddanie przedmiotu opodatkowania w najem właściciel nie traci prawa własności, nie przestaje zatem być zobowiązany do zapłaty podatku. Posiadanie zależne ma wpływ na to, który podmiot (właściciel czy posiadacz zależny) jest zobowiązany do zapłaty podatku od nieruchomości tylko w przypadku, gdy przedmiot opodatkowania stanowi własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, a taka sytuacja w przedstawionym stanie faktycznym nie występuje. Wynajęcie innemu przedsiębiorcy budowli, nie skutkuje więc przejściem na najemcę obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości. Podatnikiem pozostaje nadal właściciel budowli, czyli ............... Sp. z o.o. Wniosek ten wypływa z brzmienia art.3 ust.1 ustawy, wedle którego podatnikiem jest posiadacz nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, ale tylko wtedy, gdy stanowią one własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, a posiadanie wynika ze stosownej umowy zawartej z właścicielem, albo jest to nawet posiadanie bez tytułu prawnego. Oznacza to, że nie jest podatnikiem posiadacz zależny nieruchomości lub obiektu budowlanego, który stanowi własność osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej. Powyższe stanowisko znalazło również potwierdzenie w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego, zgodnie z którym podatnik nie może zwolnić się z obowiązku podatkowego poprzez zawarcie umowy cywilnoprawnej (por.: wyrok NSA z dn. 27.06.2003r. sygn. Akt I S.A./Łd83/2002).

Reasumując, przedstawione przez wnioskodawcę stanowisko w sprawie, według którego nie jest on zobowiązany do zapłaty podatku należy ocenić jako nie znajdujące uzasadnienia w obowiązujących przepisach ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Na postawione przez wnioskodawcę pytanie, czy jest zobowiązany do zapłaty podatku od budowli oddawanych innym przedsiębiorcom w posiadanie zależne (najem), należy udzielić odpowiedzi twierdzącej. Zgodnie z art.3 ust.1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych .............. Sp. z o.o. jako właściciel przedmiotowych budowli podlegających opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, w przedstawionym stanie faktycznym, jest zobowiązana do złożenia deklaracji i zapłaty podatku od nieruchomości, bez względu na fakt oddania tychże budowli w posiadanie zależne (najem) innym przedsiębiorcom.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj