Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR2/443-56/05/AK
z 15 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR2/443-56/05/AK
Data
2005.02.15



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
przekazanie na cele działalności gospodarczej
zużycie towarów


Pytanie podatnika
Jako organizator szkoleń Spółka ponosi koszty związane z wynajmem sali, zakupem artykułów spożywczych takich jak: ciasteczka, kawa, herbata, woda mineralna, soki, orzeszki, które są całkowicie zużywane podczas szkoleń. Dodatkowo Spółka zakupuje artykuły spożywcze na potrzeby biura, w przypadku rozmów z klientami artykuły te zużywane są podczas tych spotkań. Spółka od faktury zakupu powyższych artykułów odlicza VAT naliczony. Czy zużycie powyższych artykułów w ramach działalności opodatkowanej rodzi obowiązek naliczania VAT należnego?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zajmuje się sprzedażą hurtową środków ochrony roślin i w związku z prowadzoną działalnością organizuje szkolenia w celu zapoznania potencjalnych klientów z oferowanymi przez nią preparatami. Jako organizator szkoleń Spółka ponosi koszty związane z wynajmem sali, zakupem artykułów spożywczych takich jak: ciasteczka, kawa, herbata, woda mineralna, soki, orzeszki, które są całkowicie zużywane podczas szkoleń. Dodatkowo Spółka zakupuje artykuły spożywcze na potrzeby biura, w przypadku rozmów z klientami artykuły te zużywane są podczas tych spotkań. Spółka od faktury zakupu powyższych artykułów odlicza VAT naliczony. Czy zużycie powyższych artykułów w ramach działalności opodatkowanej rodzi obowiązek naliczania VAT należnego?

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Na podstawie art. 7 ust. 2 w/w ustawy przez odpłatną dostawę towarów rozumie się przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;

wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.

Zgodnie z art. 7 ust. 3 , przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywania prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośredni z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Definicja prezentu o małej wartości oraz próbki zawarta jest w art. 7 ust. 4 i 7 ustawy o VAT. W myśl tych definicji przez prezenty o małej wartości, rozumie się przekazywane (wręczane) przez podatnika jednej osobie towary o łącznej wartości nie przekraczającej w roku podatkowym 50 zł., przy czym łączna wartość prezentów w roku podatkowym nie może być wyższa niż 0,125% wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym. Przez próbkę należy rozumieć najmniejszą ilość towaru pobraną z dużej partii, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.

Z powyższych unormowań wynika, że opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów podlega wszelkie przekazanie bez wynagrodzenia przez podatnika, towarów należących do jego przedsiębiorstwa (także w formie prezentów przekraczających małą wartość oraz nie mających statusu próbek), na cele wiążące się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych czynności w całości lub w części.

Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w przypadku zużycia produktów spożywczych podczas organizowanych przez podatnika szkoleń oraz spotkań z klientami w siedzibie firmy mamy do czynienia z określoną formą przekazania przez podatnika towarów, które wobec okoliczności dotyczących ich przekazania, stanowią czynność podlegającą opodatkowaniu w myśl powołanych wyżej regulacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj