Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wolsztynie
ZD-G/440-2/05
z 28 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD-G/440-2/05
Data
2005.02.28



Autor
Urząd Skarbowy w Wolsztynie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
lekarz weterynarii
zlecenia


Pytanie podatnika
Czy wykonywanie czynności, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dn. 29.01.2004r. o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 2004r., Nr 33, poz. 287, ze zm.) przez osoby wyznaczone przez organ inspekcji podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


Podatnik przedstawił w swoim wniosku stan faktyczny, z którego wynika, że Powiatowy Lekarz Weterynarii na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dn. 29.01.2004 o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 2004r., Nr 33, poz. 287, ze zm.) wyznacza na czas określony osoby nie będące pracownikami Inspekcji Weterynaryjnej do wykonania określonych czynności. Wyznaczenie tych osób następuje zawsze w drodze decyzji administracyjnej (zgodnie z art. 16 ust. 2 wyzej cytowanej ustawy), określającej rodzaj, zakres czynności i odpowiedzialność, a następnie poprzez zawarcie stosownej umowy (art. 16 ust. 3). Powiatowy Lekarz Weterynarii wypłaca należne wynagrodzenie oraz pobiera zaliczki na poczet podatku dochodowego i odprowadza je na konto Urzędu Skarbowego. Wyznaczone osoby wykonują powierzone czynności pod nadzorem, w imieniu i na rachunek organów Inspekcji oraz podlegają w tym zakresie ochronie prawnej, przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych (art. 22 ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dn. 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 54, poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 tej ustawy, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Natomiast przepis art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami, tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

W art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176, ze zm.) mowa jest o przychodach uzyskiwanych przez osoby, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności.

Ustawa o podatku od towarów i usług, odwołując się do przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, wprowadza dodatkowe elementy, jakie muszą byc łącznie spełnione, aby nie uznać uzyskiwanych przychodów z tytułu umowy zlecenia za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą. Są to:

1.osobiste wykonywanie działalności,

2.przejęcie odpowiedzialności zlecającego za czynności usługodawcy,

3.określenie w umowie wynagrodzenia.

Jeśli zostaną łącznie spełnione wyżej wymienione warunki, tworzące stosunek prawny między zlecającym wykonywanie czynności a wykonującym te czynności, wówczas nie jest to samodzielnie wykonywana działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, a w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Odnosząc powyższe unormowania do umów zlecenia, zawartych przez Powiatowego Inspektora Weterynarii z lekarzami weterynarii na wykonanie usług, określonych również decyzją administracyjną w sytuacji, gdy zlecone czynności są wykonywane osobiście, za określone wynagrodzenie, zlecający przejmuje odpowiedzialność za czynności zleceniobiorcy, wówczas czynności wykonywane w ramach tej umowy zlecenia nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj