Interpretacja Urzędu Skarbowego w Głogowie
PP.443/128/04
z 3 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP.443/128/04
Data
2005.01.03



Autor
Urząd Skarbowy w Głogowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku


Słowa kluczowe
deklaracje
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
remanent likwidacyjny


Pytanie podatnika
Spółka wyraża wątpliwości, czy w związku z jej wykreśleniem z rejestru podatników VAT czynnych będzie zobowiązana sporządzić inwentaryzację i rozliczyć podatek należny od towarów ujętych w spisie z natury? Czy nadwyżka podatku naliczonego do przeniesienia na następne okresy przepada? Czy zobowiązana jest składać deklaracje VAT-7? Czy w przypadku wznowienia działalności poniesie koszty rejestracyjne?


Spółka złożyła pisemne zawiadomienie o zawieszeniu prowadzenia działalności gospodarczej. Z uwagi na to, iż zaprzestała wykonywać czynności opodatkowane podatkiem VAT, na podstawie art. 96 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) została wykreślona z rejestru podatników VAT czynnych, choć przez okres zawieszenia składane były deklaracje VAT-7. Spółka planuje wznowić działalność po oddaniu do użytku, przeznaczonej na działalność gospodarczą, części budynku.
Wobec tego Spółka stoi na stanowisku, iż nie ma obowiązku sporządzać spisu z natury oraz składać deklaracji VAT-7, a w momencie wznowienia działalności winna uiścić opłatę rejestracyjną i złożyć VAT-R. Ponadto w pierwszej deklaracji ma prawo do wykazania kwoty będącej nadwyżką z poprzedniej deklaracji.
Naczelnik Urzędu Skarbowego oceniając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, stanowisko przedstawione w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrolne ani przed sądem administracyjnym, stwierdza, iż jest ono prawidłowe.
Rozwiązanie spółki cywilnej i osobowej spółki handlowej oraz zaprzestanie przez osobę fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, powoduje konieczność opodatkowania towarów własnej produkcji i towarów, które po nabyciu nie stały się przedmiotem dostawy towarów.
Opodatkowaniu podlegają towary, w stosunku do których przy ich nabyciu przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Przepis ten stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik będący osobą fizyczną nie wykonywał czynności podlegających opodatkowaniu przez co najmniej 10 miesięcy. Jednakże zgodnie z tymże art. 14 spółka, która zaprzestała wykonywania czynności opodatkowanych, ale która nie uległa rozwiązaniu, nie ma obowiązku opodatkowania towarów z remanentu do czasu rozwiązania.
Zgodnie z art. 99 ww. ustawy obowiązek składania za okresy miesięczne, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, deklaracji podatkowych mają podatnicy wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą. Wobec powyższego oraz biorąc pod uwagę, fakt, iż Spółka została wykreślona z rejestru podatników VAT, do czasu wznowienia działalności nie ma obowiązku sporządzania i składania deklaracji VAT-7. W momencie wznowienia działalności, zgodnie z przepisem art. 96 ustawy o podatku od towarów i usług, przed dniem wykonania pierwszej czynności opodatkowanej określonej w art. 5, Spółka ma obowiązek złożyć Naczelnikowi Urzędu Skarbowego zgłoszenie rejestracyjne VAT-R oraz uiścić, należną od potwierdzenia zgłoszenia, opłatę skarbową. Zgodnie z przepisem art. 87 ustawy, gdy kwota podatku naliczonego jest wyższa od kwoty podatku należnego podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwotę podatku należnego za następne okresy.
Mając na uwadze powyższe oraz fakt, iż Spółka nie została rozwiązana, a jedynie wykreślona z rejestru podatników VAT i ustawodawca nie nałożył, w tym przypadku, obowiązku sporządzenia remanentu „likwidacyjnego”, w sytuacji gdy zostanie ponownie zarejestrowana ma prawo wykazać, w pierwszej złożonej deklaracji VAT-7 kwotę będącą nadwyżką podatku naliczonego nad należnym do rozliczenia w okresie następnym, wykazaną w ostatniej złożonej przed wykreśleniem z rejestru podatników, deklaracji na podatek od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj