Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pabianicach
USIA/415/3/2005
z 16 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIA/415/3/2005
Data
2005.03.16



Autor
Urząd Skarbowy w Pabianicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszt
koszty uzyskania przychodów
remont środka trwałego
środek trwały
ulepszenie środka trwałego
wartość początkowa środka trwałego
wartość środka trwałego


Pytanie podatnika
Czy zakup i montaż centralnego zamka do samochodu osobowego po wprowadzeniu go do ewidencji środków trwałych można uznać za koszt uzyskania przychodu, czy należy podwyższyć wartość początkową środka trwałego - samochodu osobowego?


Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach, działając na podstawie przepisów art. 14a, art. 14b, art. 14c, art. 216 par. 1, art. 217 par. 1i par. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 28.02.2005 r. w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego

uznaje za nieprawidłowestanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Uzasadnienie

Stosownie do przepisów art. 22 h ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1993 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 22k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (...).

Art. 22g cyt. ustawy o podatku o podatku dochodowym od osób fizycznych definiuje pojęcie wartości początkowej środków trwałych, i tak w Pana przypadku w razie nabycia w drodze kupna - jest to cena nabycia. Przepis art. 22g ust. 3 stanowi, iż za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania (...).

Z opisanej przez Pana sytuacji wynika, że samochód osobowy zakupiony został w dniu 25.02.2005 r., a centralny zamek w dniu 26.02.2005 r. Rejestracji w Urzędzie Komunikacji dokonał Pan w dniu 28.02.2005 r. i w tym samym dniu opłacił Pan składki na ubezpieczenie - OC i AC. W dniu 28.02.2005 r. przyjęto samochód do używania, wprowadzono do ewidencji środków trwałych.

Koszty związane z zakupem i montażem centralnego zamka poniesione zostały przed dniem przyjęcia środka trwałego do używania, tym samym podwyższają jego wartość początkową przyjętą dla celów amortyacji.

Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu zauważa, iż:

- niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,

- interpretacja nie jest wiążąca dla Pana, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe, organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - art. 14b par. 1 i par. 2 ustawy - Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj