Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PD-2/005/2-761/03/WK
z 5 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-2/005/2-761/03/WK
Data
2003.12.05



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
wierzytelności nieściągalne


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wierzytelność od dłużnika wobec którego ogłoszono upadłość?


Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) zmienia informację udzieloną na zapytanie Pana z dnia 12.09.2003 r. (uzupełnione dnia 03.10.2003 r.) przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olkuszu pismem z dnia 24.10.2003 r. Nr PDFI/1/415/8/1149/03.

W przedstawionym stanie faktycznym zwrócił się Pan do Urzędu Skarbowego w Olkuszu z prośbą o wyrażenie zgody na zaksięgowanie w koszty niezapłaconych faktur sprzedaży. Transakcje sprzedaży miały miejsce w roku 2002, nabywca oświadczył, że nie jest w stanie uregulować należności. Pan skierował sprawę do Sądu, a w marcu 2003 r. powziął informację, że postanowieniem z dnia 10.03.2003 r. sygn. akt XVU 323/02 Sąd Rejonowy Wydział XV Gospodarczy Spraw Upadłościowych i Układowych ogłosił upadłość spółki z ograniczoną odpowiedzialnością XXX (tj. Pana kontrahenta).

Udzielona przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olkuszu interpretacja stanowi, że jeżeli wierzytelność została uprzednio zaliczona do przychodów z działalności gospodarczej i jej nieściągalność została odpowiednio udokumentowana, to nie ma żadnych przeszkód do ujęcia jej w kolumnie 14 księgi w momencie uzyskania odpowiedniego dokumentu. Przy czym za podstawę prawną powołuje przepis art. 23 ust. 1 pkt 20 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Przepis ten nie ma zastosowania w rozpatrywanym przypadku.

W opisanym wyżej stanie faktycznym podstawą do uznania niezaspokojonych wierzytelności w koszty uzyskania przychodów będzie przepis art. 23 ust. 1 pkt 21 ww. ustawy. Określa on, że nie uważa się za koszt uzyskania przychodów odpisów aktualizujących z tym, że kosztem uzyskania przychodów są odpisy aktualizujące wartość należności, określone w ustawie o rachunkowości, od tej części należności, która była uprzednio zaliczona na podstawie art. 14 do przychodów należnych, a ich nieściągalność została uprawdopodobniona na podstawie ust. 3.
Z kolei ust. 3 stanowi, że nieściągalność wierzytelności, w przypadku określonym w ust. 1 pkt 21, uznaje się za uprawdopodobnioną, w szczególności gdy:
1) dłużnik został wykreślony z ewidencji działalności gospodarczej, postawiony w stan likwidacji lub została ogłoszona jego upadłość,
2) na wniosek dłużnika wszczęte zostało postępowanie ugodowe w rozumieniu przepisów o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków lub postępowanie układowe w rozumieniu przepisów o postępowaniu układowym, albo
3) wierzytelność została zasądzona prawomocnym orzeczeniem sądu i skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego, albo
4) wierzytelność jest kwestionowana przez dłużnika na drodze powództwa cywilnego.

W Pana przypadku podstawę do zaliczenia w koszty wierzytelności od dłużnika, wobec którego ogłoszono upadłość będzie przepis art. 23 ust. 1 pkt 21 w związku z ust. 3 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zaznaczyć należy, że do kosztów uzyskania przychodu uznanych wskazanym wyżej sposobem zaliczyć można wyłącznie kwoty netto wynikające z nieotrzymanych należności, uprzednio zaliczonych do przychodów z działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj