Interpretacja Urzędu Skarbowego w Puławach
U.S.II/415-2/05
z 22 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.II/415-2/05
Data
2005.03.22



Autor
Urząd Skarbowy w Puławach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
mieszkania
sprzedaż praw


Pytanie podatnika
1. interpretacji art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) dotyczącego opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży przed upływem 5 lat od daty nabycia jest prawidłowe. 2. interpretacji art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z póżn. zm.) dotyczącego przeznaczenia przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia przed upływem 5 lat od daty nabycia w zakresie przeznaczenia przychodu ze sprzedaży mieszkania na wykonanie i zabudowę szaf wnękowych jest prawidłowe, a w zakresie przeznaczenia przychodu ze sprzedaży mieszkania na wykonanie mebli kuchennych - jest nieprawidłowe.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 oraz w związku z art. 14 a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach postanawia, że stanowisko Pana wyrażone we wniosku z dnia 28.01.2005r. (uzupełnione dnia 14.02.2005r.) w sprawie: 1. interpretacji art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) dotyczącego opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży przed upływem 5 lat od daty nabycia jest prawidłowe.

2. interpretacji art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000 r. Nr 14 poz.176 z póżn. zm.) dotyczącego przeznaczenia przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia przed upływem 5 lat od daty nabycia w zakresie przeznaczenia przychodu ze sprzedaży mieszkania na wykonanie i zabudowę szaf wnękowych jest prawidłowe, a w zakresie przeznaczenia przychodu ze sprzedaży mieszkania na wykonanie mebli kuchennych - jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 28.01.2005r. (uzupełnione w dniu 14.02.2005r.) zwrócił się Pan z wnioskiem o interpretację w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego a mianowicie z pytaniem:

Pyt. Nr 1. - czy rezygnując z otrzymania ekwiwalentu pieniężnego w zamian za rezygnację z kwatery stałej, art. 21 ust. 1 punkt 49 ustawy, wykupując zajmowane mieszkanie i sprzedając je w okresie krótszym niż 5 lat musi Pan zapłacić 10 % podatek dochodowy. Zdaniem Pana powinien Pan zapłacić 10 % podatek dochodowy.Stanowisko Pana w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Z wyżej przytoczonego wniosku wynika, że zamierza Pan wykupić i dokonać sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat od daty nabycia. Zgodnie z przepisami art. 10 ust. 1 punkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych żródłem przychodu jest m. in. odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w litera a-c przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Podatek z tego źródła przychodu na podstawie art. 28 cytowanej ustawy ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu. Jest on płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego właściwy wg miejsca zamieszkania podatnika chyba, że podatnik w tym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a -e ustawy o podatku dochodowym.

Pyt. Nr 3. - czy część środków finansowych uzyskanych ze sprzedaży w/w mieszkania może Pan przeznaczyć nie płacąc podatku dochodowego na modernizację własnego lokalu mieszkalnego np. wykonanie i zabudowę szaf wnękowych lub mebli kuchennych jako elementów stałego wyposażenia mieszkania - według Pana jest to w pełni uzasadnione, ponieważ zabudowane wyposażenie będzie stanowić stały element mieszkania, jak nowe okna czy glazura.

Stanowisko Pana w przedmiotowej sprawie w zakresie przeznaczenia na wykonanie i zabudowę szaf wnękowych jest prawidłowe, a w zakresie wykonania mebli kuchennych jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 32 w/w ustawy wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2 a

a/ w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży - w części wydatkowanej na nabycie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu albo udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

- na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Z zapisu w/w art. 21 pkt. 32 lit. a wynika, że uzyskane przychody można wydatkować na remont lub modernizację własnego lokalu mieszkalnego, jednak nie wszystkie poniesione wydatki można zakwalifikować jako wydatki na remont i modernizację.

Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. określa rodzaj wydatków na remont i modernizację budynku lub lokalu mieszkalnego o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156 poz.788). Zgodnie z pkt. 1 p.pkt. 7 wykazu robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego w poczet w/w wydatków zaliczyć można m.in. wykonanie elementów np. pawlaczy, trwale umiejscowionych szaf wnękowych, obudowy wanien, zlewozmywaków, grzejników.

Z uwagi na powyższe poniesione wydatki związane z wykonaniem i zabudową mebli kuchennych nawet jako elementów stałego wyposażenia mieszkania nie są wydatkami na remont ani modernizację lokalu mieszkalnego.

Na pytanie Nr 2 uzyska Pan odrębne postanowienie.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika w w/w wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Puławach, w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj