Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
PD-415/28/03/AJ
z 8 października 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/28/03/AJ
Data
2003.10.08



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
różnice kursowe


Pytanie podatnika
Czy występujące różnice kursowe w wyniku przewalutowania inwestycyjnego kredytu złotówkowego na kredyt dewizowy stanowią koszt uzyskania przychodu w świetle ustawy o podatku dochodoywm od osób fizycznych w momencie częściowej lub całkowietej spłaty kredytu ?


W odpowiedzi na Pana pismo z dnia 23.09.2003 r. – Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na zasadzie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z przepisami art. 14 ust. 3 pkt 1 oraz art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) zaciągnięcie oraz spłata kwoty głównej kredytu nie stanowi odpowiednio ani przychodu ani kosztu uzyskania przychodu. Sama czynność zmiany waluty (przewalutowania), w której zostaje wyrażony kredyt nie zmienia faktu, że kredyt pozostaje kredytem, pomimo, iż w wyniku przewalutowania może nastąpić zmiana wartości jego części kapitałowej.Przewalutowanie kredytu pozostaje zatem obojętne, z punktu widzenia rozliczeń podatkowych. Czynność przewalutowania należy jednak odróżnić od różnic kursowych, jakie mogą powstać przy spłacie kredytu w walucie obcej.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym stanowią, iż tylko spłata odsetek od kredytów i pożyczek stanowi koszt uzyskania przychodów, a do przychodów z działalności gospodarczej nie zaliczamy m.in. otrzymanych pożyczek i kredytów. Tak więc różnice kursowe, jakie będą występować przy spłacie rat kapitałowych kredytu, nie będą bezpośrednio korygowały wysokości tego wydatku (spłata rat kapitałowych kredytu nie podlega księgowaniu), ale stanowić będą samoistny przychód lub koszt uzyskania przychodu dla przedsiębiorcy (w zależności od dodatniego lub ujemnego charakteru różnicy kursowej).Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy o podatku dochodowym przychodem z działalności gospodarczej są również różnice kursowe, a – w myśl ogólnej zasady wyrażonej w art. 22 ust. 1 ustawy – kosztami uzyskania są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodu.

Sposób rozliczania różnic kursowych od spłat rat kapitałowych kredytów i pożyczek dewizowych jest uzależniony również od rodzaju zaciągniętego kredytu.W przypadku kredytów obrotowych powstałe różnice kursowe bezpośrednio będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów lub przychodów. Jeżeli jednak mamy do czynienia z kredytem inwestycyjnym, to – zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 33 ww. ustawy o podatku dochodowym – nie uważa się za koszt uzyskania przychodów odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.

W odniesieniu więc do dewizowych kredytów obrotowych i kredytów inwestycyjnych spłacanych po zakończeniu inwestycji należy zauważyć, iż różnice kursowe powstałe przy spłacie rat kapitałowych takich kredytów i pożyczek będą bezpośrednio wpływać na koszt uzyskania przychodu przedsiębiorcy, jeżeli powodują powstanie dodatkowego wydatku. Jeżeli natomiast – na skutek spadku wartości waluty – wysokość raty kapitałowej do zapłacenia ulegnie zmniejszeniu, powstała różnica kursowa będzie stanowiła przychód z działalności gospodarczej w myśl art. 14 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj