Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim
PD/415-6/2005
z 16 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-6/2005
Data
2005.03.16



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
mieszkania
obowiązek podatkowy
zamiana


Pytanie podatnika
Jestem członkiem Spółdzielni mieszkaniowej. Ponieważ jestem inalidą I grupy ciężko jest mi się poruszać po schodach. Córka z zięciem są również członkami tej spółdzielni. Porozumeliśmy się w sprawie zamiany mieszkań. Oba mieszkania są własnościowe zakupione w 2004 roku o tej samej wartości. Czy od zamiany mieszkań należy zapłacić jakiś podatek.


W dniu 04.02.2005r. zwrócono się do tutejszego organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. We wniosku odwołano się do następującego stanu faktycznego;

- jest Pan członkiem Spółdzielni Mieszkaniowej i posiada Pan spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego położone na czwartym piętrze budynku mieszkalnego. Córka Pana wraz z zięciem również jest członkiem tej spółdzielni i posiada spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego położone na drugim piętrze budynku mieszkalnego. Mieszkania te zostały zakupione w 2004 roku, a różnica w wycenie tych mieszkań określona przez rzeczoznawcę wynosiła 400,00zł. Dokonują Państwo zamiany w/w mieszkań bez żadnych dopłat.

Stosownie do przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32a cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z zamiany spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na takie samo prawo do lokalu.

W złożonym wniosku wnosi Pan również zapytanie, czy oprócz taksy notarialnej na takiej zamianie ciążą inne zobowiązania podatkowe. Oprócz taksy notarialnej jak wskazał Pan w zapytaniu, zgodnie z przepisem art. 6 ust. 1 pkt 2 lit.a oraz przepisem art. 7 ust. 1 pkt 2 lit.a ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (jedn. tekst Dz. U. z 2000 r. Nr 86, poz. 959 z późn. zm.) pobierany jest podatek od czynności cywilnoprawnych wysokości 2% od różnicy wartości rynkowych zamienianych praw do lokali. Podatek ten pobierany jest przez notariusza jako płatnika podatku od czynności cywilnoprawnych w dniu sporządzenia aktu notarialnego zgodnie z przepisem art. 10 wyżej cytowanej ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj