Interpretacja Urzędu Skarbowego w Cieszynie
PDI/415-36/05
z 21 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415-36/05
Data
2005.03.21



Autor
Urząd Skarbowy w Cieszynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
przychód
przychód z działalności wykonywanej osobiście
umowa zlecenia
zeznanie roczne


Pytanie podatnika
1. Czy kwoty wynagrodzenia należne z tytułu umowy zlecenia, których podatnik nie otrzymał od płatnika, ani nie zostały postawione do jego dyspozycji podlegają wykazaniu w zeznaniu rocznym?2. Czy związane z tymi należnościami naliczone w PIT-8B koszty uzyskania przychodów winny być rozliczone w zeznaniu rocznym?


Stan faktyczny wynikający z wniosku:Podatnik w okresie styczeń - październik 2004 roku zawarł ze spółką "D" umowę zlecenie, na podstawie której spółka "D" miała obowiązek przelewać co miesiąc na rachunek bankowy podatnika kwotę umówionego wynagrodzenia. Ze względu na utratę płynności finansowej spółka "D" nie wypłaciła podatnikowi należnego wynagrodzenia. Sąd Rejonowy wydał nakaz zapłaty zaległych wynagrodzeń z roku 2004, jednakże do dnia złożenia niniejszego wniosku podatnik nie otrzymał wynagrodzenia. Pomimo braku wypłat spółka "D" wystawiła podatnikowi PIT-8B, w którym jako przychody z osobiście wykonywanej działalności wpisano także kwoty, które nie zostały wypłacone.

Stanowisko podatnika:1. Uważam, że wynagrodzenia należne za rok 2004, a nieotrzymane (niewypłacone i niepostawione do dyspozycji pracownika) w tym roku, nie podlegają ujawnieniu w zeznaniu rocznym za ten rok, albowiem po myśli art. 11 ustawy nie są przychodem w rozumieniu ustawy i nie stanowią dochodu w rozumieniu art. 9 ust. 1 ustawy.

2. Uważam, że koszty pozyskania przychodów wyliczone do wynagrodzeń o których mowa wyżej, w wysokości 20% wynagrodzenia podlegają rozliczeniu rocznemu w roku 2004, a to na zasadzie art. 22 ust. 4 ustawy.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa:Ad 1. Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm.), przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. W świetle powyższego przychód, którego Pan nie otrzymał ani nie został Panu postawiony do dyspozycji nie stanowi źródła przychodu i nie należy wykazywać go w zeznaniu podatkowym za 2004 rok.

Ad 2. Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 4 cytowanej ustawy, koszty uzyskania niektórych przychodów określa się z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8 (w tym umowy zlecenia) - w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód. Ponieważ - jak wynika z wniosku - nie otrzymał Pan wynagrodzenia, nie jest możliwe wyliczenie wysokości kosztów z tego tytułu. Tym samym w zeznaniu za 2004 rok nie wykazuje się kosztów uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj