Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-731/04
z 16 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-731/04
Data
2005.02.16



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo
terytorium Unii Europejskiej (Wspólnoty Europejskiej)
zakup towarów


Pytanie podatnika
Podatnik w złożonym wniosku zadaje pytanie, w jaki sposób należy rozliczyć faktury wystawiane przez firmę z siedzibą w Niemczech za paliwo tam tankowane?


Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

- art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60),

- art. 5 ust. 1 pkt 4, art. 9 ust. 1, art. 86 ust. 1 i 2, art. 106 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.),

po rozpatrzeniu wniosku Spółki, dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za prawidłowy pogląd Podatnika wyrażony w złożonym wniosku.

U Z A S A D N I E N I E

Podatnik w złożonym wniosku zadaje pytanie, w jaki sposób należy rozliczyć faktury wystawiane przez firmę z siedzibą w Niemczech za paliwo tam tankowane, tj. czy:

1) wystawić fakturę wewnętrzną, tj. wartość brutto wyrażoną w EURO przeliczyć po średnim kursie obowiązującym w dniach wystawienia faktury oraz naliczyć 22% podatku naliczonego i transakcję ująć w deklaracji VAT - 7 w części C 2 (wiersz 30 i 31) lub w części C 2 (wiersz 32 i 33) oraz podatek naliczony w części D 2 (wiersz 43 i 44)?,

2) wartość faktury wyrażonej w walucie obcej przeliczyć przez średni kurs obowiązujący na dzień wystawienia faktury i całość zaksięgować jako koszt uzyskania przychodu bez wystawiania faktury wewnętrznej i naliczania podatku VAT?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskująca jest podatnikiem VAT-UE i własnym środkiem transportu (samochód ciężarowy) dostarcza Swoje wyroby podmiotowi zagranicznemu w Niemczech. Samochód Podatnika jest tankowany na terenie Niemiec w firmie odbiorcy. Kierowca samochodu kwituje odbiór paliwa na liście. Na koniec miesiąca Wnioskująca otrzymuje fakturę (na której kwoty wyrażone są w walucie obcej - EURO) za paliwo wraz z naliczonym podatkiem w wysokości 16 %.

Zdaniem Wnioskującej, właściwa jest druga z przedstawionych możliwości (pytanie w pkt 2 wniosku).

Ustosunkowując się do powyżej przedstawionej kwestii, stwierdza się co następuje:

Zgodnie z przepisami art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535, ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem" podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.

Stosownie zaś do przepisów art. 9 ust. 1 ww. ustawy podatkowej, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Z powyższego wynika, że nabycie przez Wnioskującą paliwa (w przedstawionym w wniosku stanie faktycznym) na terenie Niemiec nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, gdyż nie są w tym przypadku spełnione przesłanki zawarte w ww. przepisie.

Zatem Podatnik nie ma obowiązku sporządzania faktur wewnętrznych, które zgodnie z przepisem art. 106 ust. 7 ww. ustawy podatkowej, wystawia się w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług, a także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Podatnik, w tym przypadku, również nie nalicza podatku VAT do wartości faktury otrzymanej od kontrahenta z Niemiec za nabyte tam paliwo do samochodu ciężarowego, którego właścicielem jest Wnioskująca. Nabycie paliwa, w przedmiotowej sprawie, nie wiąże się z zaistnieniem jakiejkolwiek czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski.

Zgodnie z przepisami art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez NBP z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża się o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia zarachowania kosztów.

W sytuacji więc, gdy wydatki ponoszone przez Podatnika służą osiąganiu przez Niego przychodów i nie są wymienione w przepisach art. 16 ust. 1 ww. ustawy, to Podatnik uprawniony jest do odniesienia ich w ciężar kosztów podatkowych, zaś, jeżeli są one wyrażone w walucie obcej winny, być przeliczone według kursu średniego ogłoszonego przez NBP z dnia poniesienia kosztów.

Jednocześnie należy podkreślić, iż zgodnie z przepisami art. 86 ust. 1 przywoływanej ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Natomiast zgodnie z przepisami art. 86 ust. 2 ww. ustawy podatkowej, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7:

1) suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a) z tytułu nabycia towarów i usług,

b) potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c) od komitenta z tytułu dostawy towarów będących przedmiotem umowy komisu - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;

2) w przypadku importu - suma kwot podatku wynikającego z dokumentu celnego;

3) zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6;

4) kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Mając na uwadze powyższe, faktury wystawione przez podatników mających siedzibę, miejsce prowadzenia działalności poza terytorium kraju (w tym przypadku na terenie Niemiec) na zakup paliwa nie są wymienione w przepisach art. 86 ust. 2 przywoływanej ustawy. Zatem Wnioskującej nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie paliwa do samochodu ciężarowego Podatnika.

Reasumując, prawidłowe jest stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku. W myśl powołanych powyżej przepisów, wartość faktury wyrażonej w walucie obcej (za nabyte na terenie Niemiec paliwo do własnego samochodu ciężarowego w trakcie transportu towarów zagranicznemu odbiorcy) należy przeliczyć na złote według kursu Narodowego Banku Polskiego wyliczonego i ogłoszonego na dzień wystawienia faktury przez zagranicznego kontrahenta. Podatnik nie wystawia faktury wewnętrznej i nie nalicza podatku VAT, gdyż ww. transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj