Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PMO-436/01/05
z 8 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PMO-436/01/05
Data
2005.02.08



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
czynności cywilnoprawne
umowa dzierżawy


Pytanie podatnika
Czy umowa dzierżawy podlega obowiązkowi w podatku od czynności cywilnoprawnych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 06.01.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pan Y w dniu 06.01.2005 r. zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej dotyczącej przedwstępnej ustnej umowy dzierżawy gospodarstwa rolnego zawartej pomiędzy Panem Y jako wydzierżawiającym a X jako dzierżawcą na okres 10 lat za odpłatnością czynszu w wysokości 1,00 zł./rok jako warunek niezbędny do uzyskania renty strukturalnej.
W punkcie 3-cim złożonego wniosku Podatnik zwrócił się z pytaniem - czy umowa dzierżawy podlega obowiązkowi w podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednocześnie przedstawiając stanowisko, że w przypadku przekazania gospodarstwa rolnego w związku z ubieganiem się o rentę strukturalną w trybie przepisów ustawy o rentach strukturalnych w rolnictwie ma zastosowanie zwolnienie określone w art. 9 pkt. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Tutejszy urząd wyjaśnia, iż zgodnie z brzmieniem art. 1 ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86 poz. 959 ze zm.) podatkowi podlegają czynności cywilnoprawne wymienione enumeratywnie w tym artykule. To znaczy że katalog czynności cywilnoprawnych ma charakter zamknięty i wyraźnie wskazuje na to, iż podatkowi podlegają tylko te czynności cywilnoprawne, które zostały wymienione. Umowy dzierżawy w wyżej wymienionym artykule nie zostały wymienione, co oznacza, iż podatkowi temu nie podlegają.

W nawiązaniu do argumentów podniesionych przez Stronę organ podatkowy zaznacza, iż istotnie ustawodawca przewiduje w ustawie w artykule 9 pkt 2 pewne zwolnienia dot. przeniesienia własności nieruchomości w rozumieniu przepisów o podatku rolnym jednak zwolnienia te dotyczą wyłącznie takich czynności cywilnoprawnych jak umowy: - sprzedaży, dożywocia, działu spadku, zniesienia współwłasności, darowizny, zamiany i odpłatnej renty.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta stwierdza, że umowy dzierżawy bez względu na to czy przedmiotem tych umów jest gospodarstwo rolne czy też nie, nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie z uwagi na przewidziane zwolnienia w art. 9 pkt. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, na które powołuje się Pan Y, ale z uwagi na fakt, iż w art. 1 ustawy umowy dzierżawy nie są wymienione w katalogu czynności podlegających temu podatkowi.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika, osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj