Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/423-1/05
z 15 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/423-1/05
Data
2005.03.15



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
potrącalność kosztów
znak towarowy


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione na opracowanie oraz ochronę znaku słowno-graficznego tzw. logo dla tanich towarów handlowych nowowprowadzonych przez Spółkę do swojej oferty sprzedażowej, takie jak: zaprojektowanie przez firmę usługową nazwy i znaku towarowego, wynagrodzenie rzecznika patentowego, opłaty za zgłoszenie znaku w urzędzie patentowym, stanowią koszt uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych: 1. w dacie poniesienia wydatku, 2. czy w momencie osiągnięcia pierwszych przychodów ze sprzedaży towarów oznaczonych znakiem handlowym, 3. czy też należy zaliczyć wymienione wyżej wydatki do wartości niematerialnych i prawnych, które zgodnie z art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podlegać będą amortyzacji po uzyskaniu prawa ochronnego?


W dniu 6.01.2005r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wniosek ten został przez Spółkę uzupełniony w dniu 21.02.2005r.

Z przedstawionego w nim stanu faktycznego wynika, iż Spółka w 2003 roku poniosła wydatki na uzyskanie i ochronę znaku towarowego dla tanich towarów handlowych w kwocie około 16 tys. zł. Wydatki te Spółka zaliczyła do nakładów na wartości niematerialne i prawne, planując jednocześnie rozpoczęcie amortyzacji po zarejestrowaniu i uzyskaniu prawa ochronnego znaku w Urzędzie Patentowym RP.

Na tle powyższych okoliczności Spółka przedstawiła następujące wątpliwości:

Czy wydatki poniesione na opracowanie oraz ochronę znaku słowno-graficznego tzw. logo dla tanich towarów handlowych nowowprowadzonych przez Spółkę do swojej oferty sprzedażowej, takie jak: zaprojektowanie przez firmę usługową nazwy i znaku towarowego, wynagrodzenie rzecznika patentowego, opłaty za zgłoszenie znaku w urzędzie patentowym, stanowią koszt uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych:

    1. w dacie poniesienia wydatku,
    2. czy w momencie osiągnięcia pierwszych przychodów ze sprzedaży towarów oznaczonych znakiem handlowym,
    3. czy też należy zaliczyć wymienione wyżej wydatki do wartości niematerialnych i prawnych, które zgodnie z art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podlegać będą amortyzacji po uzyskaniu prawa ochronnego...

Podatnik przedstawił następujące stanowisko odnośnie powyżej opisanego stanu faktycznego:

W oparciu o art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, że amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, m.in. nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa do znaków towarowych, oraz w oparciu o pojęcie nabycia w znaczeniu cywilno-prawnym, Spółka stoi na stanowisku, iż w przypadku poniesienia wydatków na opracowanie znaku towarowego przez firmę zewnętrzną na rzecz Spółki oraz wydatków dotyczących zgłoszenia znaku w urzędzie patentowym, w wyniku uzyskania prawa ochronnego nie następuje nabycie prawa majątkowego (tak jak w przypadku kupna prawa do znaku towarowego).

W opinii Wnioskującej, wymienione wyżej wydatki należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w roku ich poniesienia.

Wobec powyższego, Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy prawidłowe jest prezentowane przez Nią stanowisko w przedstawionej sprawie...

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Stosownie do przepisów art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa do: wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych, wzorów zdobniczych, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Regulacja art. 16g ust. 1 pkt 1 przywoływanej ustawy podatkowej stanowi, iż za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2 - 14, uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia.

Zgodnie z art. 16g ust. 3 ustawy podatkowej, za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania wartości niematerialnej i prawnej do używania, (…).

Natomiast stosownie do art. 16g ust. 14 powołanej ustawy, wartość początkową praw majątkowych, w tym licencji i autorskich praw majątkowych, stanowi cena nabycia tych praw; jeżeli wynagrodzenie (opłaty) wynikające z umowy licencyjnej albo z umowy o przeniesienie innych praw majątkowych jest uzależnione od wysokości przychodów z licencji lub praw uzyskanych przez licencjobiorcę albo nabywcę, przy ustalaniu wartości początkowej praw majątkowych, w tym licencji, nie uwzględnia się tej części wynagrodzenia.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż Wnioskująca poniosła wydatki na:

    - opracowanie (zaprojektowanie) przez firmę usługową nazwy i znaku słowno-graficznego,
    - wynagrodzenie dla rzecznika patentowego,

- opłaty za zgłoszenie znaku w Urzędzie Patentowym.

Przywołane regulacje ustawy podatkowej stanowią, iż podlegającą amortyzacji wartość niematerialną i prawną kreuje nabycie m.in. prawa do znaku towarowego, wobec czego ustawodawca zakłada istnienie zbywcy tego prawa, któremu uiszczana jest należność.

W przedmiotowej sprawie Wnioskująca nie poniosła wydatków na nabycie bezwzględnego prawa do znaku towarowego, ale nakłady, które mają na celu doprowadzić do wykreowania dobra niematerialnego, jakim jest znak towarowy.

W odniesieniu do prawa do znaku towarowego ustawodawca nie przewidział wytworzenia we własnym zakresie, jako sposobu powstania, podlegającej amortyzacji wartości niematerialnej i prawnej.

Zauważyć zarazem należy, iż podstawę prawną kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów stanowi przepis art. 15 ust. 1 przywołanej ustawy podatkowej, stosownie do którego, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, wyłączywszy wydatki enumeratywnie wskazane w art. 16 ust. 1 ustawy, stanowić mogą koszt uzyskania przychodu, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

Obowiązkiem Podatnika, jako odnoszącego ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu, zgodnie z dyspozycją powołanego ust. 1 art. 15 ustawy podatkowej.

Uwzględniając wskazywane uprzednio regulacje ustawy podatkowej, uznać należy, iż ponoszone przez Podatnika wydatki na wytworzenie znaku towarowego spełniają przesłanki z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r., uprawniając Wnioskującą do zakwalifikowania ich w ciężar kosztów podatkowych.

Zarazem podnieść należy, że kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, dotyczące całokształtu działalności podatnika, związane z funkcjonowaniem firmy.

Koszty, których nie można bezpośrednio powiązać z uzyskiwanymi przychodami, gdyż są związane z całokształtem działalności podatnika, podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów z chwilą ich faktycznego poniesienia.

W sytuacji opisanej przez Wnioskującą nie jest możliwe bezpośrednie powiązanie poniesionego wydatku z rokiem podatkowym, którego przychodów wskazany koszt dotyczy. Podatnik ma więc w tej sytuacji prawo do potrącenia wydatków w ciężar kosztów podatkowych w roku ich poniesienia.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj