Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
II/423-002/37/7790/05/KPS
z 15 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II/423-002/37/7790/05/KPS
Data
2005.03.15


Referencje


Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
składki na ubezpieczenia społeczne
wynagrodzenie brutto


Pytanie podatnika
Czy wynagrodzenia wypłacone pracownikom za styczeń w styczniu są kosztami uzyskania przychodów w kwocie brutto (razem z zaliczką na podatek dochodowy od osób fizycznych i składkami ZUS) w miesiącu styczniu?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie przepisów:art. 14 a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałutyuznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2005 r.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 18 lutego 2005 r. Spółka zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem czy pracodawca wypłacający w danym miesiącu wynagrodzenie może zaliczyć całe wynagrodzenie w koszty uzyskania przychodów (w tym zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki ZUS finansowane przez ubezpieczonych), czy tylko wartość netto wypłaconą podatnikowi. Zdaniem Spółki może ona zaliczyć w koszty wynagrodzenie wypłacone w danym miesiącu wraz z zaliczką na podatek dochodowy i potrąconymi składkami ZUS.

Z dniem 1 stycznia 2005 r. nastąpiła zmiana stanu prawnego w omawianej kwestii. Jest to związane z dodaniem w art. 16 ust.1 punktu 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Według tego przepisu nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułu przychodów ze:

  • stosunku pracy,
  • działalności wykonywanej osobiście,
  • praw majątkowych.

W przypadku wymienionych wypłat obowiązuje zasada kasowa, zatem mogą być one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie ich faktycznej wypłaty.

Jeżeli wynagrodzenie dotyczy miesiąca stycznia bieżącego roku i zostało wypłacone w styczniu, to wydatek ten łącznie z zaliczką na podatek dochodowy i ze składkami na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez ubezpieczonego należy zaliczyć do kosztów miesiąca stycznia. Natomiast jeżeli wypłata wynagrodzenia styczniowego została zrealizowana w następnym miesiącu, to wydatek ten należy zaliczyć do kosztów miesiąca lutego zgodnie z art. 16 ust.1 pkt 57 ustawy. Należy w tym miejscu przypomnieć o art. 16 ust.1 pkt 57a ustawy. Zgodnie z tym przepisem nie uważa się za koszty uzyskania przychodów nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek z zastrzeżeniem pkt 40, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 1998 r. Nr 137, poz. 887 ze zm.) w części finansowanej przez płatnika składek. Zatem dopiero w momencie zapłaty składek do ZUS-u Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez płatnika składek.

Mając na uwadze powyższe, wynagrodzenie brutto wypłacone w danym miesiącu stanowi koszt uzyskania przychodów w tym miesiącu.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj