Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PD-2/005/2-549/03/WK
z 29 września 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-2/005/2-549/03/WK
Data
2003.09.29



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
dożywocie
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy zbycie nieruchomości w zamian za dożywocie jest źródłem przychodu w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137,poz. 926 ze zm.) zmienia informację udzieloną Pani przez Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze z dnia 11.08.2003 r. Nr PD-1/415/92/03 będącą odpowiedzią na zapytanie Pani z dnia 18.06.2003 r. (wpływ do Urzędu Skarbowego 18.07.2003 r.).
Zapytanie dotyczy zbycia nieruchomości w zamian za dożywocie.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlegają dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Z kolei zgodnie z art. 908 Kodeksu cywilnego, jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczyć mu wyżywienie, ubrania, mieszkanie i etc.
Przedmiotem świadczenia ze strony zbywcy (dożywotnika) jest przeniesienie własności nieruchomości.

Umowa dożywocia ma charakter umowy zobowiązującej, odpłatnej i wzajemnej. Należy przyjąć, iż w świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zawarta umowa o dożywocie stanowi dla dożywotnika źródło przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości, o ile nastąpi przed upływem określonego w tym przepisie 5-letniego terminu liczonego od końca roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.
Od 01.01.2003 r. w związku z nowym brzmieniem art. 28 ust. 1 ustawy zamiast „Przychodu ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych...” wprowadzono zapis „Przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych...” dlatego też w przypadku, gdy zbycie nieruchomości w zamian za zapewnienie zbywcy dożywotniego utrzymania stanowi dla dożywotnika źródło przychodu w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wówczas art. 28 ust. 1 i 2 ustawy będzie miał zastosowanie. Podatek od przychodu dożywotnika określony w oparciu o wartość rynkową zbywanej nieruchomości ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% przychodu.

Nie ma natomiast zastosowania w przedmiotowej sprawie art. 28 ust. 2a ustawy, ponieważ dotyczy on podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, podczas, gdy przeniesienie własności nieruchomości w omawianym przypadku następuje na podstawie umowy o dożywocie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj