Interpretacja Urzędu Skarbowego w Giżycku
US-I-1-410-3-10/05
z 21 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-I-1-410-3-10/05
Data
2005.03.21



Autor
Urząd Skarbowy w Giżycku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
rodzice
rodzice zastępczy (rodzina zastępcza)


Pytanie podatnika
Opodatkowanie wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem wielodzietnej rodziny zastępczej


Płatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Giżycku z wnioskiem owydanie interpretacji o zakresie stosowania przepisów dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych tj. wątpliwości dotyczyły opodatkowania wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem wielodzietnej rodziny zastępczej.
Jak wynika ze złożonego wniosku - wynagrodzenie powyższe przysługuje rodzinie zastępczej zawodowej z tytułu opieki i wychowania powierzonych dzieci na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593) oraz rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 18 października 2004 r. w sprawie rodzin zastępczych (Dz. U. Nr 233, poz. 2344).

Zgodnie z art. 75 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej - zawodowa niespokrewniona z dzieckiem wielodzietna rodzina zastępcza otrzymuje wynagrodzenie z tytułu świadczonej opieki i wychowania.
Podstawą wypłaty wynagrodzenia jest umowa zawarta ze starostą o pełnienie funkcji zawodowej rodziny zastępczej, do której mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia - art. 75 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej.
Rodzina zastępcza oprócz wynagrodzenia wypłaconego na podstawie zawartej umowy uprawniona jest - na podstawie art. 78 powołanej wyżej ustawy o pomocy społecznej - do pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania każdego umieszczonego w niej dziecka.Przyznane rodzinie zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem wynagrodzenie jest ściśle rozgraniczone od przyznawanej tej rodzinie pomocy pieniężnej, a także od świadczeń z pomocy społecznej.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 24 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) zwalnia się z opodatkowania przyznaną na podstawie odrębnych przepisów pomoc pieniężną dla rodzin zastępczych, a na podstawie art. art. 21 ust. 1 pkt 24 świadczenia z pomocy społecznej.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że wynagrodzenie otrzymywane przez zawodową niespokrewnioną z dzieckiem rodzinę zastępczą nie stanowi pomocy pieniężnej, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 24 ustawy o podatku dochodowym jak również świadczenia z pomocy społecznej, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 79 tejże ustawy.
Reasumując, wynagrodzenie jakie otrzymuje rodzina pełniąca funkcję zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem rodziny zastępczej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj