Interpretacja Urzędu Skarbowego w Żywcu
PDII/415/I/2/2005
z 21 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415/I/2/2005
Data
2005.02.21



Autor
Urząd Skarbowy w Żywcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
działalność wykonywana osobiście
komisja
koszty uzyskania przychodów
obowiązek płatnika
przychód z działalności wykonywanej osobiście
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
W jakiej wysokości należy stosować koszty uzyskania przychodu przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń wypłacanych członkom Gminnej Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych?


Wynagrodzenia wypłacane członkom Gminnej Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych uznać należy za przychody z działalności wykonywanej osobiście, określone w art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) tj. jako przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10 i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w punkcie 9.

Rada gminy w gminnych programach rozwiązywania problemów alkoholowych, opracowywanych na podstawie art. 41 ust. 5 ustawy z dnia 26.10.1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tj. Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1231 ze zm.), określa zasady wynagradzania członków gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.

Podmiot dokonujący wypłat przedmiotowych wynagrodzeń jest w myśl art. 41 ust. 1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązany jako płatnik pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodu w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 cytowanej ustawy (tj. w wysokości 20% uzyskanego przychodu) oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe. Po zakończeniu roku podatkowego dochód ten podlega kumulacji z innymi dochodami uzyskanymi w danym roku podatkowym, w celu obliczenia należnego podatku. Informację o wysokości dochodów uzyskanych w 2004 r. oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy urząd gminy jako płatnik podatku dochodowego sporządza w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym na druku PIT-11/8B, zgodnie z art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj