Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/423-250/5/04
z 17 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/423-250/5/04
Data
2005.02.17



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
akcja
dyskonto
dywidendy
obowiązek płatnika
papier wartościowy
przychód
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy i w jaki sposób opodatkowane są dochody z tytułu pożytków z papierów wartościowych zapisanych na IKE, a w szczególności z dywidendy z akcji oraz z odsetek i dyskonta od obligacji ?


Oszczędzający uzyskuje na indywidualnych kontach emerytalnych ( IKE ) dochody z tytułu zbycia papierów wartościowych ( dywidendy z papierów wartościowych, odsetek i dyskonta od obligacji ) oraz dokonuje wypłat środków pieniężnych z rachunku IKE, celem dokonania zapisu na papiery wartościowe na rynku pierwotnym.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się z zapytaniem czy i w jaki sposób opodatkowane są dochody oszczędzająch z tytułu pożytków z papierów wartościowych zapisanych na IKE, a w szczególności z dywidendy z akcji oraz z odsetek i dyskonta od obligacji ...

Spółka przedstawiła następujące stanowisko, odnośnie powyższych zapytań:

Zwolnienie od podatku dochodowego zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 58a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), dotyczy wszystkich dochodów uzyskanych w ramach IKE, w tym dochodów wynikających ze zbycia papierów wartościowych, dochodów będących pożytkami z papierów wartościowych (dywidendy z papierów wartościowych, odsetki od obligacji), jak również innych przychodów uzyskanych na IKE.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, stwierdza, iż w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdują następujące przepisy:

- art. 21 ust. 1 pkt 58a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, (t.j. Dz. U z 2000r., Nr 14, poz.176 ze zm.) stanowiący, iż wolne od podatku dochodowego są dochody z tytułu oszczędzania na indywidualnym koncie emerytalnym, w rozumieniu przepisów o indywidualnych kontach emerytalnych, uzyskane w związku z:

    a) gromadzeniem i wypłatą środków przez oszczędzającego,
    b) wypłatą środków dokonaną na rzecz osób uprawnionych do tych środków po śmierci oszczędzającego,
    c) wypłatą transferową,
    - z tym że zwolnienie nie ma zastosowania w przypadku, gdy oszczędzający gromadził oszczędności na więcej niż jednym indywidualnym koncie emerytalnym, chyba że przepisy te przewidują taką możliwość,
    - art. 30 ust.1 pkt 7a wyżej cytowanej ustawy, mówiący iż od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy, z tytułu gromadzenia oszczędności na więcej niż jednym indywidualnym koncie emerytalnym, w rozumieniu przepisów o indywidualnych kontach emerytalnych - w wysokości 75 % uzyskanego dochodu na każdym indywidualnym koncie emerytalnym,
    - art. 30 ust. 3a powołanej powyżej ustawy podatkowej, stanowiący, iż dochodem, o którym mowa w ust. 1 pkt 7a, jest różnica między kwotą stanowiącą wartość zgromadzonych środków na koncie emerytalnym, a sumą wpłat na indywidualne konto emerytalne. Dochodu tego nie pomniejsza się o straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, poniesionych w roku podatkowym oraz w latach poprzednich.”.

Mając na uwadze powyższe przepisy, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu uprzejmie informuje, że zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r o indywidualnych kontach emerytalnych (Dz. U. z 2004r., Nr 116, poz.1025) – oszczędzający ma prawo do zwolnienia podatkowego w trybie i na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych wówczas, gdy na podstawie pisemnej umowy o prowadzenie IKE jednocześnie gromadzi oszczędności tylko na jednym IKE, z zastrzeżeniem art. 14 i 23. Oznacza to, że zwolnienie określone w art. 21 ust.1 pkt 58a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może być zastosowane jeżeli w dacie wypłaty świadczeń, o których mowa w tym przepisie osoba oszczędzająca jednocześnie gromadzi oszczędności tylko na jednym IKE prowadzonym przez Spółkę.

Zgodnie z art. 7 ust.1 ustawy o IKE osoba fizyczna przed zawarciem umowy o prowadzeniu IKE oświadcza, że:

    1. nie gromadzi środków na IKE prowadzonym przez inną instytucję finansową, z zastrzeżeniem art. 23, oraz że w danym roku kalendarzowym nie dokonała wypłaty transferowej z uprzednio posiadanego IKE do programu emerytalnego albo
    2. posiada IKE prowadzone przez inną instytucję finansową, podając równocześnie nazwę tej instytucji i potwierdzając, że dokona ona wypłaty transferowej.

Ponadto, zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy o IKE przed złożeniem oświadczenia, o którym mowa w ust.1, instytucja finansowa odbierająca takie oświadczenie jest obowiązana pouczyć oszczędzającego, że w przypadku podania nieprawdy lub zatajenia prawdy podlega on odpowiedzialności przewidzianej w art. 56 ustawy z dnia 10 września 1999r. - Kodeks karny skarbowy ( Dz. U. Nr 83, poz.930, ze zm. ) oraz że w przypadku gromadzenia oszczędności na więcej niż jednym IKE, z zastrzeżeniem art. 14 i 23, opodatkowaniu, w trybie i na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegają dochody uzyskane z tytułu gromadzenia oszczędności na wszystkich IKE

Wobec powyższej regulacji art.7, wyżej cytowanej ustawy można przyjąć, że treść oświadczenia zachowuje ważność również na dzień dokonania wypłaty lub transferu środków, o ile przedtem oszczędzający nie zawiadomił o zmianie stanu faktycznego.

Ponadto, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoba, gromadząca oszczędności na więcej niż jednym indywidualnym koncie emerytalnym, zostanie pozbawiona 75% uzyskanego na każdym z tych kont dochodu, który będzie wypracowany w wyniku obracania tymi pieniędzmi przez instytucję finansową, prowadzącą konto.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz cytowane powyżej przepisy prawa, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, uprzejmie informuje, że dochody z tytułu pożytków z papierów wartościowych zapisanych na indywidualnym koncie emerytalnym podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego.

Przedmiotowa interpretacja, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego, przedstawionego przez Wnioskującą Spółkę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj