Interpretacja Urzędu Skarbowego we Włocławku
PPP/443-6/05
z 8 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PPP/443-6/05
Data
2005.03.08


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy we Włocławku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dotacja
dotacja przedmiotowa
obrót


Pytanie podatnika
Czy kwota otrzymanej dotacji zawiera w sobie podatek od towarów i usług.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005r.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 14.01.2005r. Uzupełnionego pismem z dnia 21.02.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włocławku

postanawia

stwierdzić, iż stanowisko wnioskodawcy w sprawie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 14.01.2005r. Warsztaty Szkolne Zespołu Szkół nr ... we ... zwróciły się z zapytaniem do tut. organu podatkowego „czy kwota otrzymanej dotacji zawiera w sobie podatek od towarów i usług”.

W piśmie z dnia 21.02.2005r. wyjaśniono, iż przyznana dotacja przedmiotowa Warsztatom szkolnym Zespołowi Szkół Nr ... przez Urząd Miasta Włocławka jest dokonywana w celu dofinansowania usługi wypieku pieczywa i ma bezpośredni wpływ na kwotę należną (cenę).

Wnioskodawca stanął na stanowisku, „iż skoro obrotem, jak wynika z definicji, jest kwota należna pomniejszona o należny podatek, to kwota dotacji jest obrotem po pomniejszeniu o należny podatek”.

Organ podatkowy odnosząc podany stan faktyczny do stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania interpretacji stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 - 22, art. 30 - 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usługi. Przepis ten oznacza zatem, że do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wliczane są tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które mają bezpośredni wpływ na kwotę należną (cenę) z tytułu dostawy lub świadczenia usług. Podstawą zatem oceny opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, jest stwierdzenie czy są one dokonywane w celu sfinansowania czy tez dofinansowania konkretnej dostawy lub usługi.

Wobec powyższego podstawą opodatkowania jest kwota należna (łącznie z kwotą dotacji) pomniejszona o kwotę należnego podatku.

A zatem wszelkie otrzymane przez podatnika dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, stanowią od 1 maja 2005r. obrót podlegający opodatkowaniu.

Obowiązek podatkowy z tytułu należnych dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, zgodnie z art. 19 ust. 21 ustawy o podatku od towarów i usług, powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika.

Zgodnie z zasadą wynikającą z obowiązujących przepisów w zakresie podatku od towarów i usług, a dotyczącą sposobu rozliczenia otrzymanych kwot dotacji, w przypadku dotacji przedmiotowej związanej z towarem tj. podlegającej opodatkowaniu tym podatkiem, kwota otrzymanej dotacji, po pomniejszeniu jej o wartość należnego podatku od towarów i usług liczonego według stawki właściwej dla dotowanego towaru, w chwili jej otrzymania zwiększa w okresie rozliczeniowym wartość sprzedaży w odpowiedniej stawce podatku.

Niniejsza interpretacja:

dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia,

nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie przysługuje stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włocławku w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj