Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zabrzu
USPD1/415/7/2005/II/JM
z 18 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USPD1/415/7/2005/II/JM
Data
2005.02.18



Autor
Urząd Skarbowy w Zabrzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
osoba samotnie wychowująca dzieci


Pytanie podatnika
Dotyczy preferencyjnego rozliczenia się przysługującego matce samotnie wychowującej pełnoletnią córkę.


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż samotnie wychowuje Pani pełnoletnią córkę (21 lat), która studiuje zaocznie i pobiera rentę rodzinną po zmarłym ojcu. Ponadto w 2004 roku córka pracowała na umowę o dzieło i jej zarobek brutto wyniósł 700,00 zł. Podatniczka stoi na stanowisku, że może rozliczyć się jako matka samotnie wychowująca dziecko, ponieważ renty rodzinnej nie dolicza do swojego dochodu a kwota zarobiona przez córkę w 2004 roku jest dochodem nie powodującym obowiązku zapłaty podatku (nie przekroczyła 2.700,00 zł).

Zgodnie z art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Z wnioskiem o obliczenie podatku w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dzieci może wystapić osoba, która w roku podatkowym łącznie spełniała warunki określone w art. 6 ust. 4,5,8-10 ustawy, tj.:

    1. samotnie wychowywała dzieci:

a) małoletnie, b) bez względu na ich wiek, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, pobierany był zasiłek pielęgnacyjny, c) do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym, lub w przepisach o wyższych szkołach zawodowych, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku (dochód ten w 2004 roku wynosi 2.790,00 zł) oraz

    2. ani do tej osoby, ani do jej dziecka w roku podatkowym nie miały zastosowania przepisy art. 30c lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
    3. w niosek o opodatkowanie dochodów w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci został przez tę osobę złożony nie później niż w terminie określonym do złożenia zeznania za rok podatkowy, czyli za 2004 rok do 30 kwietnia 2005 r. (art. 45 ust. 1 ustawy).

Jeżeli osoba samotnie wychowująca dzieci spełnia powyższe warunki, to może - na swój wniosek - określić podatek w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy swoich dochodów, z tym że do dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób ryczałtowy na zasadach określonych w ustawie oraz nie dolicza się dochodów uzyskanych przez pełnoletnie dziecko. Pełnoletnie dziecko, które w roku podatkowym uzyskało dochody podlegające opodatkowaniu jest obowiązane do samodzielnego złożenia zeznania podatkowego o wysokości wszystkich dochodów osiągniętych od dnia uzyskania pełnoletności.

W związku z powyższym dochody, które otrzymała w 2004 roku Pani pełnoletnia córka (renta rodzinna i dochód z umowy o dzieło), winny być rozliczone przez nią w oddzielnym zeznaniu zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż spełnia Pani wymogi powołanych wyżej przepisów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj