Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/423-250/6/04
z 17 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/423-250/6/04
Data
2005.02.17



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
informacja podatkowa
obowiązek płatnika
obrót publiczny
oferta publiczna
przychód
przychód z kapitału pieniężnego
rachunek papierów wartościowych


Pytanie podatnika
Czy wypłata środków pieniężnych z rachunku IKE, celem dokonania zapisu na papiery wartościowe na rynku pierwotnym jest traktowana jako zwrot, w rozumieniu ustawy o IKE, co wiąże się z utratą zwolnienia podatkowego?


Oszczędzający uzyskuje na indywidualnych kontach emerytalnych ( IKE )dochody z tytułu zbycia papierów wartościowych ( dywidendy z papierów wartościowych, odsetek i dyskonta od obligacji ) oraz dokonuje wypłat środków pieniężnych z rachunku IKE , celem dokonania zapisu na papiery wartościowe na rynku pierwotnym.

W związku z powyższym, Spółka zwróciła się z następującym pytaniem, czy wypłata przez oszczędzających środków pieniężnych z rachunku IKE, celem dokonania zapisu na papiery wartościowe na rynku pierwotnym jest traktowana jako zwrot, w rozumieniu ustawy o IKE, co wiąże się z utratą zwolnienia podatkowego ...

Zdaniem Pytającej, zapis na papiery wartościowe w ofercie publicznej wiąże się z koniecznością przekazania środków pieniężnych na rachunek emitenta. Oznacza to, że środki oszczędzającego są przekazywane poza rachunek IKE – co może być uznane za zwrot w rozumieniu ustawy o IKE. Skutkuje to rozwiązaniem umowy o IKE oraz brakiem przedmiotowego zwolnienia podatkowego dochodów osiąganych na IKE. Jednakże w sytuacji gdy, oszczędzający dokonuje zapisu w Domu Maklerskim, Dom Maklerski jest w stanie zagwarantować, że:

    a) środki przeznaczone na opłacenie zapisu pochodzą wyłącznie z rachunku IKE,
    b) nabyte papiery wartościowe zostaną zapisane na rachunku IKE,
    c) ewentualny zwrot środków w przypadku nadsubskrypcji lub nie dojścia emisji do skutku trafi z powrotem na IKE.

W przypadku dokonywania zapisu w Domu Maklerskim w ramach rachunku IKE, nie zajdą przesłanki do uznania za zwrot zapisu złożonego w powyższy sposób. Dom Maklerski zagwarantuje zapisanie na rachunku nabytych papierów wartościowych, z zachowaniem limitów określonych w przepisach prawa.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, stwierdza, iż w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdują następujące przepisy prawa podatkowego :

    - art.21 ust. 1 pkt 58a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), stanowiący, iż wolne od podatku dochodowego są dochody z tytułu oszczędzania na indywidualnym koncie emerytalnym, w rozumieniu przepisów o indywidualnych kontach emerytalnych, uzyskane w związku z :
    a) gromadzeniem i wypłatą środków przez oszczędzającego,
    b) wypłatą środków dokonaną na rzecz osób uprawnionych do tych środków po śmierci oszczędzającego,
    c) wypłatą transferową
    - z tym że zwolnienie nie ma zastosowania w przypadku, gdy oszczędzający gromadził oszczędności na więcej niż jednym indywidualnym koncie emerytalnym, chyba że przepisy te przewidują taką możliwość.
    - art. 30a ust.1 pkt 10, powołanej powyżej ustawy, mówiący, iż pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a : od dochodu oszczędzającego na indywidualnym koncie emerytalnym z tytułu zwrotu, w rozumieniu przepisów o indywidualnych kontach emerytalnych, środków zgromadzonych na tym koncie,
    - art.30a ust. 8 cytowanej powyżej ustawy, mówiący, iż do dochodu, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, stosuje się art. 30 ust. 3a,
    - art. 30 ust. 3a powołanej ustawy, stanowiący, że dochodem, o którym mowa w ust. 1 pkt 7a, jest różnica między kwotą stanowiącą wartość środków zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym a sumą wpłat na indywidualne konto emerytalne. Dochodu tego nie pomniejsza się o straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych poniesionych w roku podatkowym oraz w latach poprzednich.

Mając na uwadze powyższe przepisy, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, uprzejmie informuje, że ustawa z dnia 20 kwietnia 2004r., o indywidualnych kontach emerytalnych, w przypadku umowy o prowadzenie IKE w instytucjach prowadzących działalność maklerską, przewiduje w art. 27 lokowanie środków jego uczestnika we wszystkie dopuszczone do publicznego obrotu papiery wartościowe, z wyłączeniem tych, o których mowa w art. 3 ust.3 ustawy prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi. W tym celu powinna być zawarta umowa o prowadzenie indywidualnego konta emerytalnego, między oszczędzającym, a biurem maklerskim. Umowa taka może dopuszczać możliwość składania zleceń, mających za przedmiot papiery wartościowe, których cena zależy od ceny papierów wartościowych zapisanych na IKE oszczędzającego, wyłącznie w celu ograniczenia ryzyka inwestycyjnego pod warunkiem jednak, że są one przedmiotem obrotu na rynku regulowanym. Umowa taka powinna także określać sposób postępowania podmiotu prowadzącego działalność maklerską, w sytuacji gdy składane zlecenie jest niezgodne z celem ograniczenia ryzyka inwestycyjnego.

Sposób wycofania środków pieniężnych zgromadzonych na indywidualnych kontach emerytalnych został omówiony w Rozdziale 7 art. 34-39 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o indywidualnych kontach emerytalnych (Dz.U. Nr 116 poz. 1205). Wyróżnia on trzy sposoby wycofania środków :

    1) wypłatę,
    2) wypłatę transferową oraz
    3) zwrot.

Zwolnienie podatkowe przysługuje w tych przypadkach, gdy oszczędzanie w ramach indywidualnych kont emerytalnych doprowadziło do zrealizowania założonych celów (zapewnienie dodatkowego zaopatrzenia emerytalnego). Stąd też zwolnienie obejmuje przede wszystkim środki gromadzone na IKE (wpłacane i dopisywane) oraz środki wypłacane z IKE, przy czym chodzi tu o wypłatę w rozumieniu art. 34 ustawy o IKE. Zgodnie z tym przepisem, wypłata środków zgromadzonych na IKE następuje wyłącznie:

    1) na wniosek oszczędzającego po osiągnięciu przez niego wieku 60 lat lub nabyciu uprawnień emerytalnych i ukończeniu 55 roku życia oraz spełnieniu warunku:
    a) dokonywania wpłat na IKE co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych, albo
    b) dokonania ponad połowy wartości wpłat nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia przez oszczędzającego wniosku o dokonanie wypłaty;
    2) w przypadku śmierci oszczędzającego- na wniosek osoby uprawnionej.

Wypłata transferowa środków zgromadzonych na IKE również jest zwolniona od podatku. Taka wypłata ma charakter neutralny podatkowo. Jest ona czynnością o charakterze technicznym, gdyż poprzez wypłatę transferową następuje przeniesienie środków z jednego IKE do innego IKE, albo też do innego programu emerytalnego. W tym więc przypadku nie powstaje faktyczne przysporzenie majątkowe po stronie osoby, na której dyspozycję następuje wypłata transferowa. Stad też ustawodawca zwolnił taki przychód od opodatkowania.

Obok wypłat oraz wypłat transferowych kolejnym sposobem wycofania środków z IKE jest zwrot. Zgodnie z ustawą o IKE, zwrot środków z IKE następuje w razie wypowiedzenia umowy o prowadzenie IKE przez którąkolwiek ze stron, jeżeli nie zachodzą wówczas przesłanki do wypłaty lub wypłaty transferowej. Na równi ze zwrotem, w tym także do celów podatkowych, traktuje się pozostawienie środków zgromadzonych na IKE na rachunku oszczędzającego, jeżeli umowa o prowadzenie IKE wygasła, a nie zachodzą przesłanki do wypłaty lub wypłaty transferowej.

Pozostający wówczas dochód podlega opodatkowaniu. Opodatkowanie tego dochodu następuje w sposób ryczałtowy, zgodnie z dodanym, z dniem 1 września 2004r., pkt 10 do art. 30a ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochód z tytułu zwrotu środków zgromadzonych na IKE podlega opodatkowaniu według 19% stawki podatku.

W związku z powyższym wypłata środków pieniężnych z rachunku IKE, celem dokonania zapisu na papiery wartościowe na rynku pierwotnym będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania w sytuacji, gdy oszczędzający dokona zapisu w Domu Maklerskim i Dom Maklerski zagwarantuje, że:

    a ) środki przeznaczone na opłacenie zapisu pochodzą wyłącznie z rachunku IKE,
    b) nabyte papiery wartościowe zostaną zapisane na rachunku IKE,
    c) ewentualny zwrot środków w przypadku nadsubskrypcji lub nie dojścia emisji do skutku trafi z powrotem na IKE.

Przedmiotowa interpretacja, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego, przedstawionego przez wnioskującą Spółkę oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj