Interpretacja Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej
PDI/415-29/03
z 19 listopada 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415-29/03
Data
2003.11.19



Autor
Urząd Skarbowy w Suchej Beskidzkiej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty procesowe
odszkodowania


Pytanie podatnika
Czy koszty procesu sądowego i odszkodowanie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z działalności gospodarczej ?


Na podstawie art. 14 a § ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędy Skarbowego w Suchej Beskidzkiej, w odpowiedzi na pismo z dnia 7 listopada 2003 roku, dotyczące udzielenia pisemnej informacji w zakresie „czy koszty procesu sądowego oraz wyrok sądu można zaliczyć w koszty działalności gospodarczej”, wyjaśnia co następuje:

Ustawodawca konstruując kategorię kosztów uzyskania przychodów wyłączył możliwość zaliczania do nich strat związanych z opłatami sankcyjnymi, mającymi charakter zarówno cywilny jak i karny. Tak więc, odszkodowanie zasądzone wyrokiem sądu oraz postępowanie ugodowe stanowi odszkodowanie z tytułu wad dostarczonych towarów i w świetle art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) i wydatek taki nie może być uznany za koszt uzyskania przychodu.Powołany przepis stanowi bowiem, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad lub zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług.

Natomiast wydatki dotyczące kosztów procesu sądowego (stanowiących jeden z elementów kosztów procesowych) i adwokackich (np. wpis, opłata kancelaryjna, koszt zastępstwa procesowego i inne) zarówno poniesione przez dłużnika, jak i zwrócone wierzytelności w wyniku zasądzenia przez sąd – nie są wymienione w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako wydatki nie uznane za koszty uzyskania przychodów.Nie jest to jednak przesłanka umożliwiająca zaliczenie wymienionych wydatków do kosztów podatkowych. Konieczna jest jeszcze ich ocena w oparciu o ogólną zasadę wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy, która stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Wydatki z tego tytułu nie stanowią kosztu uzyskania przychodu, gdyż nie mają na celu osiągnięcia, zabezpieczenia czy zachowania źródła przychodów. Są to osobiste zobowiązania każdego podmiotu i jako takie podlegają pokryciu z dochodu po zapłaceniu podatku dochodowego.

Jak wynika z powyższego, przepisy ustawy nie dają podstaw, aby zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów koszty procesu sądowego oraz wyrok sadu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj