Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PDII/415-99/04/05
z 18 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415-99/04/05
Data
2005.02.18



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
opodatkowanie dochodów
osoba samotnie wychowująca dzieci
preferencyjne opodatkowanie dochodów


Pytanie podatnika
Czy Podatniczce przysługuje prawo do rozliczenia się w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko?


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i w pismach uzupełniających wynika, iż w 2004 roku była Pani osobą samotnie wychowującą córkę urodzoną 27.07.1979 roku, która w miesiącu lipcu 2004 r. ukończyła studia stacjonarne pozostając nadal studentką studiów podyplomowych i studiów doktoranckich. Córka nie uzyskała w 2004 roku dochodów przekraczających kwoty 2.790 zł. Wobec Pani jak i dziecka w 2004 roku nie miały zastosowania przepisy opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej wg liniowej stawki 19% oraz przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Jedynym zryczałtowanym podatkiem, który Pani zapłaciła w 2004 r. był podatek wynikający z art.30a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. 19% zryczałtowany podatek od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.

We wniosku wyraziła Pani stanowisko, że przysługuje Pani prawo do łącznego rozliczenia w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowującej dziecko.

Zgodnie z art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli ta osoba jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Według przepisu art. 6 ust. 4 cytowanej ustawy, od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym :

  1. dzieci małoletnie,
  2. dzieci bez względu na ich wiek, na które, zgodnie z odrębnym przepisami, pobierany był zasiłek pielęgnacyjny,
  3. dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym, lub w przepisach o wyższych szkołach zawodowych, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku (dochód ten w roku 2004 wynosił 2.789,89 zł)
  • podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7; z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

Stosownie do ust. 8 tegoż artykułu, sposób opodatkowania przedstawiony wyżej nie ma zastosowania w sytuacji, gdy wobec tej osoby lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Mając na uwadze powyższe uregulowania oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku - może Pani na wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym złożonym za 2004 rok określić podatek w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy osiągniętych przez Panią w 2004 roku dochodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj