Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sulęcinie
I/3/KO/443-189/04
z 30 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I/3/KO/443-189/04
Data
2004.12.30



Autor
Urząd Skarbowy w Sulęcinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
faktura VAT
fundusz remontowy
refakturowanie
zarządzanie nieruchomością


Pytanie podatnika
Czy podatnik zarządzający nieruchomością powinien wystawić fakturę VAT dla właścicieli lokali użytkowych za przeprowadzony remont części wspólnej nieruchomości finansowany ze środków zgromadzonych z wpłat na fundusz remontowy?


W odpowiedzi na pismo z dnia 20.12.2004r (otrzymano dnia 27.12.2004r), uzupełnione pismem z dnia 29.12.2004r, zawierające żądanie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sulęcinie, zgodnie z przepisem art.14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r nr 137, poz.926 ze zm.) udziela następującej informacji.

W opisanym stanie faktycznym podatnik wskazuje, iż zajmuje się zarządzaniem nieruchomościami mieszkalnymi i niemieszkalnymi. Najemcy lokali zarówno mieszkalnych, jak i użytkowych opłacają miesięczny czynsz, a właściciele tych lokali – zaliczki na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną. Podatnik – jako zarządca przeprowadza w obiektach wspólnot mieszkaniowych niezbędne remonty. Uchwałą wspólnoty mieszkaniowej utworzono odrębny fundusz remontowy, gdzie gromadzone są środki na przyszłe remonty (wpłat na ten fundusz dokonują zarówno właściciele lokali mieszkalnych, jak i użytkowych na podstawie otrzymanych książeczek opłat). Po przeprowadzeniu remontu Podatnik do każdego właściciela kieruje pismo z informacją, o rozliczeniu kosztów remontu wg udziału właściciela w nieruchomości. Właściciele lokali użytkowych żądają w takiej sytuacji wystawienia faktury VAT, by móc skorzystać z odliczenia VAT. Podatnik pyta, czy prawidłowe jest stanowisko, iż w takiej sytuacji nie ma podstaw prawnych do wystawienia faktury VAT.

Tut. organ podatkowy informuje, iż nie podziela stanowiska pytającego. Zgodnie z art.106 ust.1 i ust.4 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535), zwanej dalej “ustawą”, podatnicy są obowiązani są wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Podatnicy nie mają jedynie obowiązku wystawiania faktur na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób obowiązek wystawienia faktury istnieje. Na mocy § 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i sług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r Nr 97, poz.971) zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami “FAKTURA VAT”.

Z powyższych przepisów jednoznacznie wynika, iż czynny podatnik VAT, posiadający numer identyfikacji podatkowej ma obowiązek wystawienia faktury VAT stwierdzającej w szczególności dokonanie sprzedaży, za wyjątkiem sytuacji, w których odbiorcą jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. W opisanym stanie faktycznym właściciele lokali użytkowych są podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą, a więc Podatnik ma obowiązek wystawienia na ich rzecz faktury VAT, nawet jeśli nie jest bezpośrednim wykonawcą usługi remontowej. Podatnik po otrzymaniu faktury od wykonawcy usługi dokonuje odsprzedaży tej usługi właścicielom lokali, bez doliczania marży, czyli dokonuje podziału zapłaconej kwoty proporcjonalnie do udziału właściciela w nieruchomości, gdyż to właściciel lokalu korzysta w jakiś sposób z usługi, a nie Podatnik. Zatem faktura VAT wystawiona na rzecz właścicieli lokali użytkowych nie będzie niczym innym jak refakturą. Dokonując refakturowania Podatnik zastosuje tę samą stawkę, jak wynika z faktury otrzymanej od wykonawcy robót.

Odpowiedzi udzielono w świetle przedstawiono stanu faktycznego i w oparciu o obowiązujący stan prawny.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj