Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-630/04
z 31 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-630/04
Data
2005.01.31



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
nadpłata
usługi telekomunikacyjne
zaliczka


Pytanie podatnika
Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy na gruncie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje w momencie otrzymania przez Spółkę całości lub części płatności przed terminem ich wymagalności?


Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, na podstawie przepisów:

- art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 , poz. 60 ),

- art. 19 ust. 1, ust. 11, ust. 13 pkt 1lit. b) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ),

po rozpatrzeniu wniosku Spółki, dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za prawidłowy pogląd Podatnika wyrażony w złożonym wniosku.

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego, wynika iż Wnioskująca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy na rzecz swoich abonentów usługi telekomunikacyjne. W umowach zawieranych z abonentami są precyzyjnie określone terminy płatności za świadczone przez Spółkę usługi. Okresem rozliczeniowym dla przedmiotowych usług jest miesiąc ( płatność za określony miesiąc następuje z góry do dnia 15 danego miesiąca).

Umowy nie zawierają postanowień dotyczących sytuacji, w której płatność uiszczana jest przed terminem wymagalności. Pomimo braku postanowień odnoszących się do uiszczania płatności przed nadejściem terminu, poszczególni abonenci dokonują wpłat całości albo części należności przed ich wymagalnością

W związku z powyższym, Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy na gruncie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje w momencie otrzymania przez Spółkę całości lub części płatności przed terminem ich wymagalności?

Zdaniem Spółki, literalna interpretacja przepisów określających zasady ustalania momentu powstawania obowiązku podatkowego prowadzi do jednoznacznego wniosku, iż w przypadku usług telekomunikacyjnych, jeżeli umowa zawarta pomiędzy operatorem i abonentem określa termin płatności za te usługi, obowiązek podatkowy powstaje w momencie nadejścia terminu płatności.

Jeżeli zatem Spółka uzyskuje od abonenta całość lub część płatności przed nadejściem terminu płatności, wówczas obowiązek podatkowy powstaje dopiero w momencie nadejścia tego terminu; bez znaczenia jest w tej sytuacji fakt zapłaty całości lub części wynagrodzenia przed wyznaczonym terminem.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Stosownie do przepisów art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.Jednocześnie powyższy artykuł w ust. 11 stanowi, że w sytuacji, gdy przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności : przedpłatę, zaliczkę, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

W ust. 13 pkt 1 lit. b) powoływanego artykułu, będącym lex specialis w stosunku do ust. 11 określono szczególny moment powstania obowiązku podatkowego dla niektórych usług. Przepis ten stanowi, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, z zastrzeżeniem ust. 18, który dotyczy sprzedaży żetonów i kart telefonicznych.

W powyżej przedstawionym stanie faktycznym brak jest podstawy prawnej aby otrzymane, przed nadejściem terminu płatności świadczenia, traktować jako zaliczki, a ich otrzymanie wiązać z powstaniem obowiązku podatkowego na podstawie art. 19 ust. 11 w/w ustawy.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz powyższe uregulowania stwierdzić należy, iż w przypadku usług telekomunikacyjnych, jeżeli umowa zawarta pomiędzy operatorem a abonentem określa termin płatności za świadczone usługi, obowiązek podatkowy powstaje w momencie upływu terminu płatności. Otrzymanie części lub całości należności przed terminem płatności nie powoduje powstania obowiązku podatkowego, gdyż powstaje on z chwilą upływu tego terminu.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj