Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
DF-3/415/47/03
z 27 sierpnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DF-3/415/47/03
Data
2003.08.27



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
darowizna
kasa mieszkaniowa
kredyt kontraktowy
lokal mieszkalny
odliczenia od podatku
oszczędności
rachunek oszczędnościowo-kredytowy


Pytanie podatnika
Czy środki zgromadzone na rachunku oszczędnościowo-kredytowym przez oboje małżonków mogą byc przeznaczone na zakup mieszkania przez tylko jednego z małżonków i czy istnieje możliwość darowania zakupionego mieszkania córce?


Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto w odpowiedzi na Pani pismo z dnia 28.07.2003 r. dotyczące przeznaczenia zgromadzonych oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym prowadzonym przez Kasę Mieszkaniową na zakup lokalu mieszkalnego z możliwością dokonania darowizny mieszkania na rzecz córki, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w zakresie przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia:

Dla zachowania prawa do ulgi z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej wycofane środki po okresie oszczędzania muszą być przeznaczone na cele określone w art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.).

Z powołanego przepisu wynika, że celami mieszkaniowymi są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych:

    1) nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,
    2) uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do budowy domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,
    3) remont domu albo lokalu, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem konserwacji i odnowienia mieszkania,
    4) spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,
    5) nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny.

Z sytuacji przedstawionej w piśmie wynika, że posiada Pani wraz z mężem wspólność majątkową i wspólnie gromadzicie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym prowadzonym przez Kasę Mieszkaniową. Zamiarem Państwa jest po okresie oszczędzania zgromadzone oszczędności przeznaczyć na zakup lokalu mieszkalnego na współwłasność ustawową. A zatem bez znaczenia dla zachowania ulgi mieszkaniowej z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w Kasie Mieszkaniowej jest fakt, czy transakcja zakupu lokalu mieszkalnego zostanie dokonana przez jednego z małżonków czy przez obojga, jak również przekazanie aktem darowizny nabytego na własność przez Państwo lokalu mieszkalnego na rzecz pełnoletniej córku. Przedstawione przez Panią wyjaśnienia wskazują, że nabyte prawo do odliczenia wydatków z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej zostanie zachowane z uwagi na to, że wycofane pieniądze z kasy mieszkaniowej zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych, o których mowa w art. 8 ust. 2 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.

Należy pamiętać, że podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczenia od podatku dalszych kwot wpłacanych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od 1 stycznia 2002 r. do upływu określonego przed 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj