Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP-II/443/11/04/AK
z 14 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-II/443/11/04/AK
Data
2004.07.14



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
obniżenie stawki podatku
preferencyjna stawka amortyzacji
spedycja
usługi spedycji
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Czy można zastosować 0 % stawkę podatku dla usług spedycyjnych związanych z pośrednictwem w usłudze transportu kolejowego na trasie Polska - Ukraina ?.


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie z dnia 12.05.2004 r. wyjaśnia co następuje.

Przedmiotem zapytania Spółki jest rozstrzygnięcie kwestii dotyczącej prawa do zastosowania stawki 0 % dla usług spedycyjnych związanych z pośrednictwem w usłudze transportu kolejowego odbywających się na trasie Ukraina - Polska.

Z treści zapytania wynika, że Podatnik pośredniczy w transporcie towarów z terytorium Ukrainy a następnie po dostawie towarów na terytorium kraju dokonuje zwrotu pustych wagonów z terytorium RP do właściciela w kraju nadania -Ukraina. Nabywcą ww. usługi transportowej jest kontrahent polski, będący podatnikiem VAT w Polsce – odbiorca towarów przywiezionych w powyższych wagonach na teren RP z kraju trzeciego. Dokumentem stanowiącym dowód świadczenia tej usługi jest międzynarodowy list przewozowy. Zdaniem Spółki, ma ona prawo do zastosowania stawki 0 % z tytułu świadczenia usługi spedycyjnej związanej z transportem kolejowym. W ocenie podatnika ww. usługi spedycji winny podlegać opodatkowaniu wg stawki 0% na mocy artykułu 83 ust. 1 pkt. 23 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 5.04.2004 r. Nr 54, poz. 535).

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt. 23 ww. ustawy stawką podatku 0 % opodatkowane są usługi transportu międzynarodowego. Na podstawie art. 83 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy do usług transportu międzynarodowego zalicza się m.in. usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej związane z usługami przewozu lub innego przemieszczenia towarów, m.in. z miejsca wyjazdu (nadania ) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu na terytorium kraju.
Zwrot pustych wagonów po rozładunku do właściciela (kraj poza Wspólnotą) należy uznać również za usługę spedycyjną związaną z ww. usługę transportu międzynarodowego.

Zdaniem tut. Urzędu, jeżeli spedytor posiada dokumenty wymienione w art. 83 ust. 5 pkt 1 ww. ustawy stanowiące dowód świadczenia usług przywozu w tym międzynarodowy list przewozowy świadczący o pośredniczeniu w usłudze przewozu towarów transportem kolejowym na trasie terytorium państwa trzeciego – kraj to spełnione są warunki do uznania w/w usługi jako usługi transportu międzynarodowego objętego obniżoną do 0 % stawką podatku na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj