Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PPOI-443/69/05/AP
z 7 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PPOI-443/69/05/AP
Data
2005.03.07



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura korygująca
obowiązek podatkowy
potwierdzenie odbioru


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy ujęcia faktury korygującej zwiększającej wartość netto sprzedaży usług spedycji związanych bezpośrednio z międzynarodowymi usługami transportu towarów w rejestrze VAT, zgodnie z obowiązkiem podatkowym, wynikającym z uprzednio wystawionej faktury pierwotnej, oraz ujęcia faktury korygującej zmniejszającej wartość netto sprzedaży powyższych usług w rejestrze VAT, w rozliczeniu za miesiąc, w którym wnioskodawca otrzymał potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę.


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) stwierdzam, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 08.02.2005r., który wpłynął w dniu 10.02.2005r. do tut. urzędu, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej ujęcia faktury korygującej zwiększającej wartość netto sprzedaży usług spedycji związanych bezpośrednio z międzynarodowymi usługami transportu towarów w rejestrze VAT, zgodnie z obowiązkiem podatkowym, wynikającym z uprzednio wystawionej faktury pierwotnej, oraz ujęcia faktury korygującej zmniejszającej wartość netto sprzedaży powyższych usług w rejestrze VAT, w rozliczeniu za miesiąc, w którym wnioskodawca otrzymał potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10.02.2005r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z treści przedstawionej przez wnioskodawcę wynika, że Spółka w ramach prowadzonej działalności świadczy usługi spedycji związane bezpośrednio z międzynarodowymi usługami transportu towarów. W zawartych umowach Spółka ustala z kontrahentem cenę jednostkową netto sprzedaży od 1 mg tony przewiezionego towaru. Za wykonaną usługę Spółka wystawia kontrahentowi fakturę VAT ze stawką 0%, zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 i ust. 3 - 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Po wykonanej usłudze i wystawieniu faktury VAT finalny odbiorca, przed przyjęciem towaru na magazyn, dokonuje ostatecznego ważenia i często okazuje się, że waga towaru nieznacznie odbiega od wagi deklarowanej, ujętej na wystawionej przez Spółkę fakturze VAT. W zaistniałej sytuacji, Spółka dokonuje korekt uprzednio wystawionych faktur VAT.

Zgodnie z przepisem § 19 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. nr 97, poz. 971), sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę; nie dotyczy to eksportu towarów, przypadków określonych w § 14 ust. 2 pkt 3, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy – w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali.

Stosownie do § 20 ust. 6 ww. rozporządzenia, do faktur korygujących stosuje się odpowiednio przepisy § 12 ust. 5-7 i § 14 i § 19 ust. 4 i 7.

Z powyższego wynika, że Spółka obowiązana jest ująć fakturę korygującą obniżającą kwotę podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym Spółka otrzyma potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę towaru.

W przypadku natomiast, gdy faktura korygująca podwyższa podatek należny, należy przyjąć, że sposób rozliczenia faktury korygującej uzależniony jest od przyczyn, które spowodowały konieczność wystawienia takiej faktury. Jeżeli wystawienie faktury korygującej spowodowane jest faktem, że pierwotna faktura w stosunku do której wystawiono fakturę korygującą, nieprawidłowo odzwierciedla stan faktyczny, który istniał w miesiącu powstania obowiązku podatkowego z tytułu korygowanej sprzedaży, sprzedawca ujmuje fakturę korygującą w rejestrze sprzedaży w miesiącu, w którym wystawiona została pierwotna faktura i jednocześnie koryguje deklarację VAT-7 za ten miesiąc, na podstawie zmienionych danych wynikających

z rejestru sprzedaży.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj