Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pile
DF-415/07/05
z 23 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF-415/07/05
Data
2005.02.23



Autor
Urząd Skarbowy w Pile


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
opodatkowanie łączne małżonków
wspólność majątkowa


Pytanie podatnika
Czy podatniczka ma prawo do łącznego opodatkowania małżonków po ponownym wstąpieniu w związek małżeński?


Wnioskiem z dnia 19.01.2005 r. podatniczka wystąpiła o udzielenie interpretacji podatkowej dotyczącej wspólnego rozliczania się obojga małżonków po ponownym wstąpieniu w związek małżeński.Ze stanu faktycznego opisanego w zapytaniu wynika, iż podatniczka jako wdowa samotnie wychowująca syna, który posiada prawo do renty po zmarłym ojcu w dniu 07.09.2002 r. ponownie wstąpiła w związek małżeński. Na potwierdzenie przedłożyła do wniosku odpis skrócony aktu małżeństwa.W ocenie podatniczki wraz z mężem tworzy pełną rodzinę, pozostają we wspólnocie małżeńskiej majątkowej i wspólnie wychowują syna i w związku z tym mają prawo do wspólnego rozliczania się.

Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych jednolity tekst (Dz. U. Z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), łączne opodatkowanie małżonków jest możliwe, jeżeli zostały spełnione jednocześnie następujące warunki:małżonkowie podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1,istnieje między nimi wspólność majątkowa małżeńska,przez cały rok podatkowy pozostawali w związku małżeńskim,złożą oświadczenie woli w formie wniosku wyrażonego we wspólnym zeznaniu do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym,do żadnego z małżonków nie mają zastosowania przepisy dotyczące podatku liniowego lub ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) z wyjątkiem art. 1 pkt 2 tej ustawy.

Zatem, jeżeli podatniczka spełnia jednocześnie wszystkie wyżej wymienione warunki to może opodatkować się wspólnie z małżonkiem.

Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 1 w/w ustawy dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, dolicza się do dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

W świetle powyższego należy uznać stanowisko Pani przedstawione w piśmie za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj