Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1425/034/415/3/2005/P
z 10 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1425/034/415/3/2005/P
Data
2005.03.10



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
ekwiwalent pieniężny
zakład pracy


Pytanie podatnika
Czy w 2005r. kwoty wypłacane pracownikom z tytułu ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


W złożonym wniosku spółka wyjaśnia, że ponieważ nie ma możliwości zapewnienia prania odzieży roboczej wykorzystywanej przez pracowników, wypłacane są na podstawie przepisów Kodeksu Pracy ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej. Zdaniem jednostki do końca 2004r. ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej był wolny od podatku pochodowego od osób fizycznych, co wynikało z treści art.21 ust.1 pkt11, w którym wymieniono iż "... wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra, a także ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej...", natomiast po zmianie obowiązującej od 01.01.2005r. w treści w/cyt przepisu nie wymieniono literalnie " ekwiwalentu pieniężnego za pranie odzieży roboczej" zatem kwoty wypłacane pracownikom z tego tytułu podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Rozpatrując powyższy wniosek Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza co następuje:
po nowelizacji obowiązującej od 01.01.2005r. na podstawie ustawy z dnia 18.11.2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw art.21 ust.1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymał brzmienie "... wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw...". W treści artykułu nie został podany katalog świadczeń rzeczowych lub ich ekwiwalentów, których otrzymanie nie powoduje powstania obowiązku podatkowego jednakże ustawodawca dał delegację ustawową odnosząc się do" innych ustaw".

Ustawą, która określa obowiązki pracodawcy względem pracownika m.in. w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy jest ustawa z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (DzU z 1998r. Nr 21 poz.94 ze zm.). Zgodnie z treścią art.237 § 3 w/cyt. ustawy jeżeli pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika. Szczegółowe zasady dotyczące powyższej wypłaty pracodawca winien zawrzeć w regulaminie pracy (art.104 Kodeksu pracy), który ustala organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników.
Reasumując, wypłaty dokonywane przez pracodawców na rzecz pracowników z tytułu ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej nie podlegają w określonej wyżej wysokości opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że stanowisko jednostki przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe ponieważ jest niezgodne z obowiązującymi w chwili zaistnienia zdarzenia przepisami prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj