Interpretacja Urzędu Skarbowego w Aleksandrowie Kujawskim
PD-415-3/05
z 15 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415-3/05
Data
2005.02.15



Autor
Urząd Skarbowy w Aleksandrowie Kujawskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małżonków


Słowa kluczowe
likwidacja działalności
opodatkowanie łączne małżonków
wspólność majątkowa


Pytanie podatnika
Dotyczy możliwości opodatkowania dochodów wspólnie z żoną w rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2004r.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i §4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 11.01.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 12.01.2005r.), uzupełnionego następnie w dniu 25.01.2005r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Aleksandrowie Kujawskim

postanawia

uznać, iż stanowisko zajęte przez Pana w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że od dnia 01.03.2000r. prowadził Pan pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie transportu ciężarowego, opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, która została zlikwidowana z dniem 30.12.2004r. Jednocześnie wskazuje Pan, iż od dnia 31.07.2001r. działalność ta została zawieszona i w okresie zawieszenia działalności, aż do jej likwidacji nie uzyskiwał Pan żadnych przychodów. Zapytanie Pana dotyczy możliwości opodatkowania dochodów wspólnie z żoną w rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2004r.

Zajmując stanowisko w sprawie uważa Pan, że posiada prawo do rozliczenia podatkowego za 2004r. łącznie z małżonką.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony przez Pana, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Aleksandrowie Kuj. informuje, co następuje:

zgodnie z przepisami art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000r. ze zm.) małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak z zastrzeżeniem ust. 8 na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a w/wym. ustawy o podatku dochodowym. Powyższa zasada ma zastosowanie również jeżeli jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskiwał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany zgodnie z art. 27, lub osiągnął dochody w wysokości nie powodującej obowiązku uiszczenia podatku (art. 6 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym wcześniej przywołanej).

Jednocześnie na podstawie przepisu art. 6 ust. 8 wyżej cytowanej ustawy, rozliczenie wspólne małżonków nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144 , poz. 930 z 2000r. ze zm.).

Od dnia 01.01.2003 r. stosownie do art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wcześniej powołanej obowiązuje – jako podstawowa forma opodatkowania – zasady ogólne. Forma ta może zostać wyłączona poprzez złożenie pisemnego wniosku lub oświadczenia przez podatnika o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Oświadczenie to nie jest wymagane w sytuacji pozostania przy dotychczasowej formie opodatkowania oraz gdy podatnik do dnia 20 stycznia roku podatkowego nie zgłosił likwidacji lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, wówczas uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (art. 9 ust. 1 przytoczonej wcześniej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym). Z zaprezentowanego stanu faktycznego wynika bezspornie, że nie dokonał Pan wyboru innej formy opodatkowania.

Za likwidację działalności gospodarczej w rozumieniu art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym z 20 listopada 1998r., uznać należy zaprzestanie wykonywania tej działalności, które w sferze podatkowej jest konsekwencją decyzji o wykreśleniu z ewidencji działalności gospodarczej. Tak więc do końca 2003r. nie dokonał Pan likwidacji tej działalności, w kserokopii przedłożonej decyzji o wykreśleniu jej z ewidencji działalności gospodarczej widnieje data 30.12.2004r. Należy więc uznać, że w 2004 r. w stosunku do Pana miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne uprzednio powołanej. Oznacza to, że nie może Pan za 2004r. skorzystać ze wspólnego opodatkowania z żoną.

Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania prawne, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Aleksandrowie Kuj. uznaje przedstawione przez Pana stanowisko za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie jej udzielenia.

Stosownie do art. 14b §1 Ordynacji podatkowej wym. na wstępie, powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji (art. 14b §2 Ordynacji podatkowej).

Na postanowienie niniejsze służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (art. 236 §1 Ordynacji podatkowej). Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Aleksandrowie Kuj. w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 §2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj