Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łukowie
PD-415/8/2005
z 18 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/8/2005
Data
2005.03.18



Autor
Urząd Skarbowy w Łukowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
cesja
rachunek oszczędnościowo-kredytowy
utrata prawa do ulgi


Pytanie podatnika
Czy dokonanie przez posiadacza rachunku oszczędnościowo-kredytowego w kasie mieszkaniowej, korzystającego dotychczas z odliczeń podatkowych, przeniesienia praw do tego rachunku na rzecz dziecka powoduje utratę dokonanych wcześniej odliczeń i konieczność zwrócenia ulgi?. Czy jeżeli dziecko nie wyda otrzymanych oszczędności na cele mieszkaniowe, to czy musi oddać kwotę odliczeń dokonanych wcześniej przez rodziców?


W złożonym w dniu 04.03.2005r wniosku zwrócił się Pan o udzielenie odpowiedzi na pytania:
1)czy dokonanie przez posiadacza rachunku oszczędnościowo-kredytowego w kasie mieszkaniowej, korzystającego dotychczas z odliczeń podatkowych, przeniesienia praw do tego rachunku na rzecz dziecka powoduje utratę dokonanych wcześniej odliczeń i konieczność zwrócenia ulgi,
2)czy jeżeli dziecko nie wyda otrzymanych oszczędności na cele mieszkaniowe, to czy musi oddać kwotę odliczeń dokonanych wcześniej przez Pana?

Pana zdaniem, scedowanie praw do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na dziecko nie spowoduje utraty ulgi, z której Pan skorzystał.

Na podstawie 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2001, Nr 134, poz. 1509) przepis art 27a ust.13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 roku, Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 roku ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002r.

Stosownie do postanowień art 27a ust 13 pkt. 4 i 5 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2001r), jeżeli podatnik:
- wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania określonymi w art 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995r o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (t.j. z 2000r Dz.U. Nr 98, poz. 1070 ze zm.) na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
- przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych,
do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Zgodnie z art 8 ust.2 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego celami mieszkaniowymi są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy:
1.nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,
2.uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,
3.remont domu albo lokalu, o których mowa w pkt. 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
4.spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1 - 3,
5.nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Z kolei art 15 ust.2 tej samej ustawy określa warunki dotyczące możliwości przeniesienia przez podatnika na inną osobę prawa do bankowego rachunku oszczędnościowo-kredytowego prowadzonego przez kasę mieszkaniową. Zgodnie z tym przepisem, w okresie oszczędzania może nastąpić przeniesienie praw i obowiązków posiadacza rachunku oszczędnościowo-kredytowego na osobę bliską, która nie posiada takiego rachunku. Do osób tych zalicza się małżonka, który nie pozostaje z posiadaczem rachunku we wspólności ustawowej, wstępnych, zstępnych, (np. dzieci, wnuki), rodzeństwo.

Z wyżej powołanego przepisu art 27a ust.13 pkt.5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że określone w nim prawa i obowiązki mają charakter podmiotowy. Dotyczą więc wyłącznie podatnika, który zawarł umowę o kredyt kontraktowy i nie "przechodzą" na osobę, która nabędzie uprawnienia do tego rachunku po 1 stycznia 2002r. osoba, która przejmie rachunek, nie będzie bowiem podatnikiem, który skorzystał z odliczeń.

Odnosząc powyższe do Pana pytania, informuję, że o ile przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umowy zawartej z kasą mieszkaniową na dziecko nastąpi w okresie oszczędzania, a córka nie posiada własnego rachunku oszczędnościowo-kredytowego w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, to w konsekwencji takiej cesji nie będzie Pan zobowiązany do zwrotu wykorzystanych ulg z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej. Aby zachować prawo do omawianych ulg, dziecko nie jest zobligowane wyżej powołanymi przepisami prawa do wydatkowania przekazanych mu środków (w drodze cesji), zgodnie z ww. celami systematycznego oszczędzania.

W świetle wyżej przytoczonych przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie stwierdza, że stanowisko Pana w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj