Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kozienicach
1408/PD/415-3/05
z 15 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1408/PD/415-3/05
Data
2005.03.15


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Kozienicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małżonków

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe


Słowa kluczowe
opodatkowanie łączne małżonków
zeznanie wspólne


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość wspólnego rozliczenia podatku dochodowego za 2004r. wspólnie z małżonkiem, który zmarł w 2004r.?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art.216 i art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. z 2005r. Dz.U. Nr 8 , poz.60) w związku ze złożonym wnioskiem w dniu 16.02.2005r.(uzupełnionym dnia 23.02.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego możliwości wspólnego rozliczenia podatku dochodowego za 2004r. wspólnie z mężem, który zmarł w 2004r.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kozienicach postanawia uznać , iż stanowisko wnioskodawcy przedstawione w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


Do 2003r. włącznie Podatniczka wraz z mężem składała wspólne zeznania podatkowe. Od dnia ślubu do śmierci męża pozostawała na jego wyłącznym utrzymaniu. Nigdy nie miała własnych dochodów. W październiku 2004r. mąż pobierający emeryturę zmarł. Podatniczka uzyskała prawo do renty rodzinnej, którą pobiera od 25.10.2004r. Zdaniem strony, ze względu na fakt , że większą część roku 2004 małżonkowie przeżyli razem utrzymując się wspólnie z emerytury męża to ma w stosunku do niej zastosowanie znowelizowany przepis dopuszczający możliwość wspólnego zeznania podatkowego za 2004r. ze zmarłym w 2004r. współmałżonkiem, na zasadzie preferencyjnego opodatkowania osób owdowiałych w 2004r. (art.8 now. z 18.11.2004r)

    Zgodnie z art.6 ust.2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U.z 2000r., Nr 14 poz.176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004r. łączne opodatkowanie małżonków jest możliwe jeżeli są spełnione jednocześnie następujące warunki :
  1. małżonkowie podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art.3 ust.1,
  2. istnieje między nimi wspólność majątkowa małżeńska ,
  3. przez cały rok pozostawali w związku małżeńskim,
  4. złożą oświadczenie woli w formie wniosku wyrażonego we wspólnym zeznaniu do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym,
  5. do żadnego z małżonków nie mają zastosowania przepisy dotyczące podatku liniowego lub ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz.930z późn zm.) z wyjątkiem art.1 pkt 2 tej ustawy. W przypadku spełnienia wszystkich z wyżej podanych warunków, podatek dochodowy oblicza się w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, po uprzednim odliczeniu od dochodu każdego z małżonków kwot określonych w art.26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. składek na ubezpieczenia społeczne, zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, wydatków rehabilitacyjnych oraz przekazanych darowizn.

    Na podstawie art.6a ust.1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2005r., wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być także złożony przez podatnika który :
  1. zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego,
  2. pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego. Powyższy przepis zgodnie z art.8 ust.1 ustawy z dnia 18 listopada 2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Z 2004r. Nr 263, poz.2619 ) ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2004r. Zatem biorąc pod uwagę w/w okoliczności należy stwierdzić, że podatniczka może za 2004r. opodatkować się wspólnie ze zmarłym małżonkiem, o ile zostały spełnione pozostałe warunki niezbędne do łącznego opodatkowania.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art.14b§ 1 i § 2 Ordynacji podatkowej). Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.14a § 4 i art.236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej). Zażalenie , zgodnie z art.222 w związku z art.239 ustawy Ordynacja podatkowa , powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj