Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siemianowicach Śląskich
PP/443-9/P/3/05/BS
z 15 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-9/P/3/05/BS
Data
2005.03.15



Autor
Urząd Skarbowy w Siemianowicach Śląskich


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
internet
powstanie obowiązku podatkowego
przedpłaty
terminowość zapłaty podatku
usługi teleinformatyczne


Pytanie podatnika
  1. moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług przy świadczeniu usług dostępu do Internetu w sytuacji, gdy nabywcy usług dokonają przedpłaty na poczet przyszłych usług,
  2. moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług przy świadczeniu usług dostępu do internetu w sytuacji, gdy nabywcy usług nie płacą w terminie należności wynikających z zawartych umów.


W dniu 31.01.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 08.02.2005 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w dniu 14.02.2005 r. pismem z dnia 11.02.2005 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, (…) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, iż w ramach prowadzonej działalności świadczy Pan usługi dostępu do internetu dla użytkowników indywidualnych nie prowadzących działalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy PKWiU 64.20.1. W umowach zawartych z abonentami określono okres rozliczeniowy (miesiąc) oraz termin zapłaty za świadczone usługi (5 dzień każdego miesiąca za dany miesiąc). Jednakże niektórzy abonenci dokonują zapłaty w innych terminach niż wynika to z umowy tj.:

  1. abonenci na poczet przyszłych usług dokonują przedpłaty, płacąc określoną w umowie miesięczną należność jednorazowo za kilka miesięcy z góry,
  2. abonenci nie dotrzymują ustalonego terminu płatności i dokonują zapłaty należności z opóźnieniem.

Zdaniem wnioskodawcy świadczone przez niego usługi wykonane w okresie od stycznia do grudnia 2005 r. za które należności zostaną zapłacone w formie przedpłaty za cały rok 2005 r., winny być zwolnione z podatku VAT, gdyż w takim przypadku abonent ma zagwarantowane w umowie prawo do wysokości abonamentu za te miesiące na poziomie obowiązującym na pierwszy miesiąc przedpłaty.

Natomiast usługi wykonane w styczniu i lutym 2005 r. za które należności zostaną zapłacone po upływie terminu określonego w umowie winny być opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 22%.

W myśl art. 19 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi.

Natomiast zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli dostawa towarów lub wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Oznacza to, że w przypadku świadczenia usług generalną zasadą jest że obowiązek podatkowy powstaje z chwila wykonania usługi. Przy czym usługa jest wykonana wówczas gdy usługodawca zrealizował wszystkie czynności składające się na określony rodzaj usługi.

Świadczone przez podatnika usługi mają charakter ciągły w związku z czym nie można w sposób jednoznaczny określić momentu ich wykonania. W tej sytuacji podstawowe znaczenie dla celów określenia momentu powstania obowiązku podatkowego będą miały warunki zawarte w umowie.

Odnosząc się do pytań zawartych w piśmie Naczelnik tutejszego urzędu informuje:

AD:1

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. "b" wyżej cytowanej ustawy o podatku VAT obowiązek podatkowy dla rozliczeń z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych i i radiokomunikacyjnych (do których należą także usługi dostępu do Internetu) powstaje z chwilą upływu terminu płatności jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu świadczenia tych usług.

Wg stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, w umowach zawartych z abonentami określony został zarówno okres rozliczeniowy jak i termin płatności za wykonane usługi.

Zatem brak zapłaty za wykonaną usługę (lub jej zapłata po upływie ustalonego terminu) nie ma znaczenia dla momentu powstania obowiązku podatkowego, gdyż obowiązek ten powstaje na zasadach szczególnych określonych w wyżej cytowanym przepisie.

AD:2

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. "b" wyżej cytowanej ustawy o podatku VAT obowiązek podatkowy dla rozliczeń z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych (do których należą także usługi dostępu do Internetu) powstaje z chwilą upływu terminu płatności jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu świadczenia tych usług. Przepis ten ma charakter normy szczególnej i w konsekwencji w odniesieniu do dostaw wymienionych w nim usług wyłącza (zgodnie z zasadą „lex specjalis derogat lex generali”) stosowanie ogólnej reguły dotyczącej powstania obowiązku podatkowego określonego przepisami art. 19 ust. 11 ustawy o podatku VAT w zakresie rozliczeń z tytułu otrzymania przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty.

Należy zauważyć, że szczególny moment powstania obowiązku podatkowego wynikający z art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. ”b” odnosi się tylko do usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych dokonywanych na podstawie umów w których został określony termin płatności z tego tytułu.

Wg stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, w umowach zawartych z abonentami określony został zarówno okres rozliczeniowy jak i termin płatności za wykonane usługi.

Zatem dokonanie z góry zapłaty na poczet usług, które zostaną wykonane przez dostawcę w następnym okresie rozliczeniowym nie ma znaczenia dla momentu powstania obowiązku podatkowego, bowiem obowiązek ten powstaje na zasadach szczególnych określonych w wyżej cytowanym przepisie.

Ponadto wykonanie przez podatnika czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, powoduje obowiązek rozliczenia podatku. Rozliczenie następuje według stawki obowiązującej w dniu wykonania tej czynności. Określony w przepisach moment powstania obowiązku podatkowego wskazuje na termin rozliczenia przez podatnika podatku z tytułu wykonywania czynności.

Wobec powyższego w przypadku świadczenia usług dostępu do Internetu dla użytkowników indywidualnych, które zostaną wykonane po 1 marca 2005 r. dla których obowiązek podatkowy powstanie w terminie określonym w umowie, czynności te na zasadzie art. 1 pkt 8 ustawy z dnia 16 grudnia 2004 r. (Dz. U. Nr 14, poz. 113) wprowadzającej zmiany do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podlegają opodatkowaniu według stawki 22% bez względu na to w jakim czasie odbiorca tych usług dokona zapłaty za wykonane usługi.

Natomiast w przypadku świadczenia usług dostępu do Internetu dla użytkowników indywidualnych, które zostały wykonane przed dniem 1 marca 2005 r. dla których obowiązek podatkowy powstanie po 28 lutego 2005 r. czynności te na podstawie przepisów art. 43 ust. 1 pkt 1 wymienionych w poz. 14 załącznika Nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm. – obowiązujących do dnia 28.02.2005 r.) podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług, które obowiązuje w momencie ich wykonania tj. przed 1 marca 2005 r., bez względu na to w jakim czasie odbiorca tych usług dokona zapłaty za wykonane usługi.

Zatem przedstawione przez Pana stanowisko dotyczące:

    • zastosowania zwolnienia od podatku VAT, do świadczonych usług dostępu do Internetu wykonanych po 1.03.2005 r., za które należność zostanie zapłacona przed upływem terminu wynikającego z umowy,
    • zastosowania stawki 22% do świadczonych usług dostępu do Internetu wykonanych przed 1.03.2005 r., za które należność zostanie zapłacona po upływie terminu wynikającego z umowy

- jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj