Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-984/04/CIP/06
z 4 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-984/04/CIP/06
Data
2004.08.04



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
grunty
obowiązek podatkowy
przedpłaty


Pytanie podatnika
1. Czy zawierając akt notarialny należy podać datę zapłaty i wydania lokali a wtedy grunt przynależny do lokali nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem o towarów i usług ? 2. W przypadku gdyby grunt podlegał opodatkowaniu 7 % stawką podatku VAT, to kto powinien pobrać i uiścić ten podatek ?


Stan faktyczny :

Podatnik jest firmą deweloperską. W 2003 r. klienci zapłacili za lokale i przynależny do nich grunt, w związku z czym Podatnik wystawił na wartość lokali faktury VAT a na wartość gruntu rachunki. Wydanie lokali protokołem zdawczo-odbiorczym nastąpiło w 2003 r. Z uwagi na brak środków finansowych niektórzy klienci nie przystąpili do zawarcia aktu notarialnego w momencie zakupu lokali, lecz ma to nastąpić po dniu 1 maja 2004 r.

Ocena prawna stanu faktycznego :

Zgodnie z art. 6 ust. 8 obowiązującej do 30 kwietnia 2004 r. ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) - jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi pobrano co najmniej połowę ceny (przedpłata, zaliczka, zadatek, rata), obowiązek podatkowy powstał z chwilą przyjęcia zapłaty, z zastrzeżeniem ust. 7b, ust. 8b pkt 2-4, 7 i 9-13 oraz ust. 8c i 8d. W przypadku sprzedaży lokali i budynków, obowiązek podatkowy powstawał z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia ich wydania (art. 6 ust. 7b).

Zgodnie z definicją towaru zawartą w art. 4 pkt 1 w/w ustawy, pod pojęciem towaru rozumiało się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności określonych w art. 2, które wymienione są w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Zgodnie więc z w/w definicją grunty nie były towarem i ich sprzedaż nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, czego potwierdzeniem jest również treść art. 15 ust. 2a w/w ustawy, zgodnie z którym w przypadku sprzedaży budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania wyłączało się wartość gruntu.

Natomiast zgodnie z obowiązującą od dnia 1 maja 2004 r. „nową” ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) , zwaną dalej ustawą o VAT - pod pojęciem towaru rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 4 pkt 6 w/w ustawy).

Zgodnie z art.19 ust.10 nowej ustawy o VAT w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia licząc od dnia wydania, z zastrzeżeniem ust. 13 pkt 10 i 11.

W przedstawionym stanie faktycznym wydanie przez dewelopera lokali do zasiedlenia i zapłata ceny miały miejsce w 2003 r. A zatem w dacie zapłaty za w/w lokale i nie później niż 30 dnia od ich wydania wystąpił u dewelopera obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług. Skoro w momencie wydania lokali i zapłaty za nie grunt przynależny do lokali nie był towarem w rozumieniu przepisów starej ustawy o VAT to nie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W świetle powyższego po dniu 1 maja 2004 r. - w dacie zawarcia aktu notarialnego przenoszącego prawo własności - nie wystąpi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, gdyż obowiązek ten wystąpił w okresie obowiązywania „starej” ustawy o VAT. Reasumując w przedstawionej sytuacji nie będą miały zastosowania przepisy cyt. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług i w dacie zawarcia aktów notarialnych nie wystąpi obowiązek podatkowy w części dotyczącej opodatkowania gruntu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj