Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PP1-443/42/04
z 29 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443/42/04
Data
2004.09.29



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Wartość wkładów i opłat


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
spółdzielnie mieszkaniowe
wkład do spółdzielni mieszkaniowej


Pytanie podatnika
Czy spółdzielni przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nakładów na inwestycję, która zostanie zaliczona do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych? Czy podlega opodatkowaniu przeniesienie własności lokalu po 1 maja 2004 r. jeżeli koszty budowy finansowane były w całości przed dniem 1 maja 2004 r.?


Z treści pisma wynika, że Spółdzielnia Mieszkaniowa jest w trakcie przygotowania zadania inwestycyjnego dla zespołu budynków mieszkalnych, miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych, lokali użytkowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą, finansowanego ze środków własnych członków. Spółdzielnia odprowadzi od wpłat wkładu budowlanego:- na lokale mieszkalne i domy jednorodzinne podatek VAT w wysokości 7% (art. 146 ust. l, pkt. 2b), - na miejsca postojowe, garaże lub lokale użytkowe podatek VAT w wysokości 22%, - na domy jednorodzinne podatek VAT w wysokości 0% (art. 146, ust. l, pkt. 3 c). Pytanie dotyczy czy w świetle art. 88 ust. 3 pkt. 2 ustawy VAT Spółdzielnia ma prawo do dokonywania odliczeń podatku w całości oraz czy powstaje obowiązek podatkowy w sytuacji, gdy członkowie spółdzielni nie dokonują wpłat wkładu budowlanego, ponieważ wcześniej w całości sfinansowali koszty budowy lokali.

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - obowiązującej od dnia l maja 2004 r. - w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wydania, z zastrzeżeniem ust. 13 pkt 10 i 11. W myśl ust. 13 pkt. 10 i 11 obowiązek podatkowy powstaje z chwilą:ust.10 - otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, nie później jednak niż z chwilą ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, lub wydania albo przeniesienia własności lokalu lub własności domów jednorodzinnych w przypadku czynności:

ustanowienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia na rzecz członka spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub ustanowienia na rzecz członka odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, lub przeniesienia własności lokalu w rozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych, - przeniesienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej własności domu jednorodzinnego w rozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych;

ust. 11 - otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności, z tytułu czynności wykonywanych na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, członków spółdzielni będących właścicielami lokali lub na rzecz właścicieli lokali, niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. l, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. Nr 119, póz. 1116 oraz z 2004 r. Nr 19, póz. 177) Stosownie do art. 146 ust. l pkt. 2 lit. b) ww. ustawy, stawka podatku VAT przy dostawie spółdzielczych lokali mieszkaniowych i spółdzielczych domów, jako obiektów budownictwa mieszkaniowego - do dnia 31 grudnia 2007 r. wynosi 7% , za wyjątkiem czynności przekształcenia spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz przeniesienie na rzecz członków spółdzielni własności lokalu mieszkalnego lub własności domu jednorodzinnego - które na podstawie art. 146 ust. 3 lit. c) opodatkowane są stawką 0%. Natomiast w odniesieniu do spółdzielczych lokali użytkowych stawka podatku VAT wynosi 22%.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt.2 ustawy VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Jednakże w myśl art. 88 ust.3 pkt.2 w/wym. przepis nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych niepodlegających amortyzacji, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, jeżeli fakt ten pozostaje w ścisłym związku ze zwolnieniem od tego podatku. Stosownie do art. 16 lit. c pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654) amortyzacji nie podlegają budynki, lokale, budowle i urządzenia zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych. Jednocześnie zgodnie z art. 17 ust. l pkt.4f tej ustawy ( uchylonym od l stycznia 2004 r., lecz obowiązującym do końca 2004 r.) zwalnia się od podatku dochodowego od osób prawnych dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i z innych źródeł - w części przeznaczonej na cele zawiązane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i inne cele statutowe, z wyjątkiem działalności gospodarczej.Jednocześnie tut. Organ podatkowy zwraca uwagę, że do podstawy opodatkowanianie wlicza się wartości wkładu budowlanego, wkładu mieszkaniowego i innych opłatwniesionych przez członków spółdzielni przed dniem 1 maja 2004 r. (art. 153 ust. l ustawyVAT). Mając na uwadze powyższe w aktualnym stanie prawnym Spółdzielni przysługuje prawo do odliczania podatku naliczonego związanego z nakładami poniesionymi od dnia l maja 2004 r. na realizowaną inwestycję wyłącznie w części związanęj ze sprzedażą opodatkowaną (art. 86 ust. 1 ustawy VAT) i nie ma w tej sytuacji zastosowania przepis art. 88 ust. l pkt. 2 ustawy VAT o zakazie odliczania podatku naliczonego. Jednocześnie potwierdza się prawidłowość stosowanych stawek opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wymienionych w zapytaniu Spółdzielni.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj