Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IX-005/28/2/Z/K/05
z 11 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IX-005/28/2/Z/K/05
Data
2005.02.11



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
leki
odliczenie od dochodu
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy można dokonać odliczeń w ramach ulgi na rehabilitacje wydatków poniesionych na zakup leków przed uzyskaniem orzeczenia o niepełnosprawnosci?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź- Widzew na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t.: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60)

nie podzielaPana poglądu wyrażonego w złożonym dnia 18.01.2005r. wniosku w sprawie możliwości odliczenia wydatków na zakup leków, przed uzyskaniem orzeczenia komisji lekarskiej o uznaniu Pana za osobę niepełnosprawną.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 18.01.2005r. wystąpił Pan o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego. Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że orzeczeniem komisji lekarskiej z dnia 05.08.2004r. został Pan zaliczony do drugiej grupy inwalidów. Komisja uznała, że inwalidztwo istnieje od 31.05.2004r. Niepełnosprawność powstała w związku z przebytym w listopadzie 2003r. udarem mózgu, operacja zwężenia tętnicy szyjnej i powstałymi zwyrodnieniami kręgosłupa i stawów biodrowych.

W związku z ww. schorzeniami, ponosił Pan wydatki na zakup leków zarówno przed uzyskaniem orzeczenia o stopniu niepełnosprawności jak i po jego uzyskaniu.

Zgodnie z przepisem art. 26 ust. 1, pkt. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) odliczeniu od dochodu podlegają wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Za wydatki rehabilitacyjne podlegające odliczeniu od dochodu zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt. 12 powyższej ustawy uważa się m.in. wydatki poniesione na:- leki - w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo),

Wysokość wydatków na zakup leków w myśl art. 26 ust. 7c ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, tj. faktury wystawionej przez aptekę na nazwisko osoby niepełnosprawnej.

Jednakże warunkiem korzystania z przedmiotowej ulgi jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

  • orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
  • decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniowa albo rentę socjalna, albo
  • orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Zatem zakup leków dokonany przed data uznania o niepełnosprawności, tj. 31.05.2004r. nie podlega odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Natomiast podlegają odliczeniu wydatki na zakup leków, poniesione po dniu określonym przez komisje lekarską o uznaniu Pana za osobę niepełnosprawną w wydanym orzeczeniu o niepełnosprawności.

W związku z powyższym, postanowiono jak w sentencji .Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi za pośrednictwem tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj