Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wieluniu
III 443/3/05
z 15 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III 443/3/05
Data
2005.03.15



Autor
Urząd Skarbowy w Wieluniu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
informacja podsumowująca
metoda kasowa


Pytanie podatnika
Podatnik rozlicza się w podatku od towarów i usług w systemie kasowym (mały podatnik) i jest zarejestrowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. W III kwartale 2004r. Podatnik dokonał wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla firmy francuskiej i zafakturował ją również w III kwartale 2004r. Kontrahent francuski opłacił fakturę w miesiącu listopadzie 2004r.
Pytanie: czy WDT należy wykazać w informacji podsumowującej VAT-UE za III czy za IV kwartał 2004r.?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t.: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 99 ust. 2, art. 2 pkt. 25, art. 20 ust. 1 i ust. 2, art. 21 ust. 1 i ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.)
po rozpatrzeniu wniosku z dnia 03.01.2005r. (data wpływu do tut. organu 06.01.2005r.), uzupełnionego pismem z dnia 07.01.2005r. (data wpływu 17.01.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieluniu - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawia uznać za nieprawidłowe stanowisko przestawione w złożonym wniosku.

UZASADNIENIE

W dniu 6 stycznia 2005r. do tutejszego organu wpłynął wniosek Pana X o udzielenie interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług w przedmiotowej indywidualnej sprawie, w której, wg oświadczenia podatnika, nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny tej sprawy:
Ze stanu faktycznego przedstawionego w/w wniosku wynika, iż podatnik rozlicza się w podatku od towarów i usług w systemie kasowym (mały podatnik) i jest zarejestrowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. W III kwartale 2004r. Podatnik dokonał wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla firmy francuskiej i zafakturował ją również w III kwartale 2004r. Kontrahent francuski opłacił fakturę w miesiącu listopadzie 2004r. W tej sytuacji podatnik uważa, że w/w faktury dotycząca wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru należy ująć w deklaracji VAT-7K za IV kwartał 2004r. i informacji podsumowującej VAT-UE za IV kwartał 2004r. i tak też postąpił. W związku z powyższym zapytuje, czy prawidłowo zinterpretował przepis.

Przedstawiony stan faktyczny regulują poniższe przepisy:
Zgodnie z art. 100 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy, o których mowa w art. 15, dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w rozumieniu art. 9, 10, 12, zarejestrowaniu jako podatnicy VAT UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym informacje podsumowujące o dokonanych wewnątrzwspónotowych dostawach towarów, zwanej dalej "informacjami podsumowującymi", za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów - w przypadku informacji podsumowujących dotyczących wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług: "W wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2-4".

W myśl art. 20 ust. 2 w/w ustawy o VAT: "W przypadku gdy przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury".

Na podstawie art. 21 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy u małego podatnika, który wybrał kasową metodę rozliczeń powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później niż 90 dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2, 5 i 6.
Uregulowanie należności w części powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

Należy jednak zauważyć, że zgodnie z art. 21 ust. 6 cyt. ustawy, przepis ust. 1 nie narusza przepisów art. 14 ust. 6, art. 19 ust. 6-9, 12 i 17-21 oraz 20.

Oznacza to, iż w/w przypadkach obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z zasadami określonymi w tych odrębnych przepisach - co ma miejsce w przedmiotowej sprawie.

W przedstawionym w piśmie stanie faktycznym obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów powstał, stosownie do art. 20 ust. 2 ustawy, w III kwartale 2004r., gdyż faktura wystawiona została dla kontrahenta zagranicznego w tym okresie, tj. III kwartale 2004r. Zapłata za towar przez kontrahenta zagranicznego dokonana w IV kwartale 2004r. nie będzie miała wpływu na powstanie obowiązku podatkowego, gdyż obowiązek podatkowy uzależniony jest w opisanym przypadku od wystawionej faktury.

Zgodnie z powyższym, pomimo rozliczania podatku od towarów i usług metodą kasową obowiązek podatkowy w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów powstaje według zasad określonych w art. 20 w/w ustawy.

W związku z powyższym, opisana w piśmie wewnątrzwspólnotowa dostawa powinna być rozliczona w informacji podsumowującej za III kwartał 2004r., jak już wskazano wcześniej, gdyż w tym kwartale powstał obowiązek podatkowy.

W świetle przytoczonych przepisów prawa, stanowisko zaprezentowane przez Podatnika w rozpatrywanym wniosku należy uznać za niewłaściwe.

Podkreślić należy, że podana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana X we wniosku z dnia 03.01.2005r. (data wpływu do tut. organu 06.01.2005r.), uzupełnionego pismem z dnia 07.01.2005r. (data wpływu 17.01.2005r.) i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, określonego we wniosku.

Interpretacja ta wiąże właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi na podstawie art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 i art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej - za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wieluniu w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj