Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PP/443-36/05
z 23 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-36/05
Data
2005.03.23



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
próbki
reklama
reprezentacja


Pytanie podatnika
Czy czynność nieodpłatnego przekazania towarów do degustacji podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?


W zapytaniu Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:
Podatnik prowadzi firmę zajmującą się produkcją wędlin i mięsa. Zgodnie z zawartymi umowami wydaje on własne wyroby, celem ich nieodpłatnego przekazania klientom, w czasie degustacji prowadzonych w hipermarketach. Degustacje prowadzone są przez hostessy zatrudnione na podstawie umowy-zlecenia lub zlecane są kontrahentowi, który obciąża Podatnika fakturami za wykonane usługi marketingowe.
Ze względów sanitarnych wyroby te są przekazywane w oryginalnych opakowaniach, tj. blokach, których wartość jednostkowa przekracza kwotę 50 zł, a dopiero przed wydaniem klientom, są one krojone w plasterki.

Zdaniem Podatnika zakres czynności przekazania i zużycia towarów i usług na cele reprezentacji i reklamy określony został w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2. Powyższe czynności dotyczą reprezentacji i reklamy i nie mieszczą się w katalogu nieodpłatnych czynności wymienionych w w/w artykułach, a ponieważ są ściśle związane z prowadzonym przedsiębiorstwem i przysługiwało Podatnikowi prawo do odliczenia podatku od towarów i usług - nie ma podstaw do naliczenia podatku VAT należnego od w/w czynności.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego tutejszy Organ informuje:
W ustawie o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004 r. (Dz. U. nr 54, poz. 535 z 2004 r.) czynności opodatkowane wymienione są w art. 5 ust. 1, zgodnie z którym, opodatkowaniu podlega: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport i import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Podkreślić należy, że wskazany wyżej przepis formułuje jednocześnie zasadę, iż warunkiem opodatkowania dostawy lub świadczenia usług jest odpłatność za owe czynności.
Nieodpłatna dostawa towarów oraz nieodpłatne świadczenie usług nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, za wyjątkiem ściśle określonych sytuacji, wskazanych w art. 7 ust. 2 oraz w art. 8 ust. 2.
Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy VAT przez dostawę, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

    1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
    2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Natomiast w myśl ust. 3 tego artykułu przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.
Ustawodawca zdefiniował w ust. 7 tego artykułu pojęcie próbki, przez które rozumie się najmniejszą ilość towaru pobraną z dużej partii, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.
Nieodpłatne wydawanie własnych wyrobów do degustacji wyłączone jest więc z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, pod warunkiem, że będą one spełniały definicję próbki zawartej w art. 7 ust. 7.
W przedmiotowej sytuacji Podatnik wydaje wyroby własnej produkcji w postaci bloków, celem wydania ich po uprzednim pokrojeniu, klientom do degustacji.
Przekazywane towary pomimo, że pierwotnie ze względów sanitarnych mają postać większych bloków, spełniają definicje próbki, ponieważ ostatecznie potencjalnym odbiorcom przekazywane są w ilościach odpowiadających tej definicji.
Tak więc czynności te nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT.
Zatem stanowisko podatnika przedstawione w zapytaniu jest prawidłowe.
Istotnym jednak warunkiem jest, by ilość i wartość przekazanych towarów nie wskazywała na działania mające na charakter handlowy. Fakt spełnienia tego warunku powinien niewątpliwie wynikać z prowadzonej przez Podatnika dokumentacji dotyczącej czynności związanych z reprezentacją i reklamą, a w szczególności z umów o świadczenie usług marketingowych, rejestrów wydawanych towarów i potwierdzenia wykonania takich umów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj