Interpretacja Urzędu Skarbowego w Parczewie
PP-443-4/05
z 28 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443-4/05
Data
2005.02.28



Autor
Urząd Skarbowy w Parczewie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
sprzedaż budynków
stawki podatku
towar używany


Pytanie podatnika
Jak należy opodatkować sprzedaż obiektu - budynku, którego budowa nie została zakończona. Rozpoczęcie budowy nastąpiło w 1987 roku i zostało przerwane w roku 1990. Do chwili obecnej budowa obiektu nie została zakończona i nie nastąpił odbiór techniczny. W prowadzonej ewidencji księgowej powyższy budynek figuruje jako inwestycja rozpoczęta nie zakończona. Nie były naliczane odpisy amortyzacyjne. Zakupione materiały zużyte w trakcie budowy nie były opodatkowane. Przedmiotowy budynek stanowią: fundament, ściany i stropo-dach, brak stolarki okiennej i drzwi. W okresie od 1990 roku do chwili obecnej nie były prowadzone żadne roboty remontowo-budowlane, a w części zamkniętej budynek był wykorzystywany do działalności magazynowej i sprzedaży. Zdaniem podatnika powyższa sprzedaż podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.


Na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 oraz art. 216 § 1ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. Nr 8 poz. 60) , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Parczewie, w związku z wnioskiem z dnia 31 stycznia 2005r. (data wpływu 03.02.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe

U z a s a d n i e n i e We wniosku podatnik postawił pytanie i przedstawił następujący stan faktyczny:Jak należy opodatkować sprzedaż obiektu - budynku, którego budowa nie została zakończona. Rozpoczęcie budowy nastąpiło w 1987 roku i zostało przerwane w roku 1990. Do chwili obecnej budowa obiektu nie została zakończona i nie nastąpił odbiór techniczny. W prowadzonej ewidencji księgowej powyższy budynek figuruje jako inwestycja rozpoczęta nie zakończona. Nie były naliczane odpisy amortyzacyjne. Zakupione materiały zużyte w trakcie budowy nie były opodatkowane. Przedmiotowy budynek stanowią: fundament, ściany i stropo-dach, brak stolarki okiennej i drzwi. W okresie od 1990 roku do chwili obecnej nie były prowadzone żadne roboty remontowo-budowlane, a w części zamkniętej budynek był wykorzystywany do działalności magazynowej i sprzedaży.

Zdaniem podatnika powyższa sprzedaż podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

W rozpatrywanej sprawie nie ma zastosowanie art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego: zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Towarami używanymi, w myśl art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy, są budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Sprzedaż niezakończonej inwestycji (nieukończonego budynku) powinna być potraktowana jako sprzedaż obiektu budowlanego w określonym stanie zaawansowania robót, jak to zostało określone w piśmie GUS z dnia 19 kwietnia 1999r. Nr SRI-4-WSK-12-535/99. Taka klasyfikacja powoduje, że w rozpatrywanej sprawie nastąpi sprzedaż towaru w rozumieniu ustawy o VAT i sprzedaż ta będzie podlegać opodatkowaniu, gdyż nie można sprzedaży powyższej inwestycji zakwalifikować jako sprzedaży towaru używanego, bowiem nie spełnia ona kryteriów określonych w art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT - budowa nie została zakończona. Fakt braku prawa do odliczenia podatku naliczonego - wydatki ponoszone w okresie, kiedy nie obowiązywała ustawa o VAT - pozostaje bez znaczenia w sprawie, bowiem zgodnie z pismem Ministra Finansów z dnia 10 września 2002r. stanowiącym odpowiedź na zapytanie poselskie nr 812, w przypadku zaniechania inwestycji podatnik powinien skorygować odliczony podatek naliczony w rozliczeniu za m-c, w którym nastąpiło zaniechanie inwestycji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia - art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj