Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1287/04/CIP/01
z 30 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1287/04/CIP/01
Data
2004.08.30



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
badanie rynku
miejsce świadczenia usług


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z dwoma pytaniami:
1. Czy po wejściu „nowej” ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r. usługa badania rynku wykonana przez polskiego podatnika na rzecz nabywcy z kraju Unii Europejskiej (Holandia) podlega – zgodnie z art.27 ust.4 pkt3 w/w ustawy opodatkowaniu w Polsce, czy w Holandii?
Zdaniem Podatnika opodatkowanie przedmiotowej usługi, która została wymieniona w art. 27 ust.4 pkt 3 ustawy powinno mieć miejsce w Holandii – zgodnie z art. 27 ust.4 pkt 2 ustawy. Wystawiając fakturę za tą usługę spełnione zostały warunki zawarte w § 12 ust.2 (prawdopodobnie w.b. § 12 ust.1 pkt 2), ust. 10 i 15 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r., tj.:
- nabywcą usługi jest podatnik podatku od wartości dodanej zidentyfikowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego,
- podatnik świadczący usługę został zarejestrowany jako podatnik VAT-UE,
- na fakturze widnieje informacja, że podatek VAT zostanie rozliczony przez nabywcę.
2. Czy - jeśli umowa badania rynku podlega opodatkowaniu w Holandii - istnieją inne obwarowania stosowania stawki „niepodlegającej opodatkowaniu”, kiedy nie dokonano przelewu należności za usługę na rachunek podatnika świadczącego usługę ale rozliczono należność umową cesji ?
Podatnik wskazuje, że w stanie prawnym sprzed 01.05.2004r. istniały warunki zastosowania obniżonej stawki - § 66 ust.2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.12.1999r. Natomiast w obecnie obowiązujących w zakresie podatku VAT przepisach podatnik nie znalazł żadnych informacji na ten temat.


Stan faktyczny w sprawie:

Podatnik świadczy usługę marketingową (badanie rynku) na rzecz nabywcy z kraju Unii Europejskiej – Holandii.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 5 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535), obowiązującej od 01.05.2004r. – zwanej dalej ustawą – opodatkowaniu podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednakże miejsce wykonania usługi nie jest przyjmowane dosłownie lecz ustawa wprowadza reguły wg których należy ustalić miejsce wykonywania usługi, a tym samym miejsce jej opodatkowania.

Dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług istotnym jest więc ustalenie miejsca świadczenia usługi. I tak stosownie do art. 27 ust. 3 i ust. 4 pkt 3 ustawy w przypadku świadczenia usług badania rynku na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę – miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Uwzględniając powyższe oraz przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny miejscem świadczenia przedmiotowej usługi będzie Holandia, zatem usługa ta będzie podlegała opodatkowaniu zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym kraju.

Sposób rozliczenia należności np. poprzez umowę cesji pozostaje bez znaczenia dla opodatkowania tej usługi poza terytorium kraju, istotne jest tylko aby usługa miała charakter odpłatny.

Należy również dodać, że zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w zakresie, w jakim usługi te podlegałyby opodatkowaniu, gdyby zostały wykonane w Polsce a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Stosownie do § 30 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U nr 97, poz.971) – polscy podatnicy – o ile nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej dla danej czynności w innym kraju - mają obowiązek wystawić faktury VAT dokumentujące wykonanie takich czynności. Faktury te nie muszą zawierać stawki podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem, muszą jednak posiadać adnotacje, że podatek zostanie rozliczony przez nabywcę. Powinny również zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju.

Reasumując, wskazane przez Podatnika usługi badania rynku świadczone na rzecz podatnika z Holandii - nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce.

Podatnik ma obowiązek udokumentować przedmiotową sprzedaż fakturą (opisaną powyżej). Faktura ta nie będzie ewidencjonowana w rejestrze sprzedaży VAT i wykazywana w deklaracji VAT. Podatnik jednak ma prawo do odliczenia podatku naliczonego zgodnie z zasadami wskazanymi w w/w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj